Nieśli plon w Rajsku

Tradycyjne dożynki miały także miejsce w Rajsku, gdzie odbyło się parafialne Święto Plonów, skupiające nie tylko mieszkańców jednego sołectwa, ale kilku, wchodzących w skład całej parafii.

Rozpoczęło się ono od celebracji mszy świętej w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku i kontynuowano na obszernym parkingu, gdzie pojawiła się scena i liczne zadaszone miejsca biesiadne dla wszystkich obecnych.

 

Organizatorami dożynek parafialnych w Rajsku, które odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia była wspólnota parafii Przenajświętszej Trójcy w Rajsku wraz z ks. proboszczem Lechem Kalinowskim przy współpracy z KGW w Rajsku, OSP w Rajsku, OKSiR Gminy Oświęcim.

 

Nieodłącznymi elementami uroczystej mszy świętej tego dnia był korowód, a także poświęcenie przez kapłana wieńca i chleba dożynkowego. Eucharystię sprawował ks. proboszcz Lech Kalinowski.

 

Podczas tej szczególnej sumy sołtys Rajska Maciej Majerski przybliżył wszystkim obecnym sylwetki gospodarzy dożynek, czyli Doroty i Mirosława Śmielaków. Na co dzień pani Dorota pracuje w KWK Brzeszcze, a pan Mirosław od 25 lat zajmuje się gastronomią i posiada firmę Koryta Mięsne. Choć nie jest on rolnikiem, to jednak wszystko co ziemia wytwarza, zamienia w pyszne jedzenie.

 

Część oficjalna wraz z ceremonią dożynkową i artystycznymi występami odbyła się na pobliskim parkingu, przystosowanym do tego typu imprezowania. Poprowadziła ją ze sceny Weronika Sporysz, dyrektor OKSiR Gminy Oświęcim.

Tego dnia wśród osób przybyłych na uroczyste dożynki do Rajska byli m.in.: gospodarze dożynek Dorota i Mirosław Śmielakowie, ks. proboszcz Lech Kalinowski, władze gminy Oświęcim reprezentowała zastępca wójta Halina Musiał oraz przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Adam Nowotarski wraz z radnymi, zastępca burmistrza gminy Brzeszcze Łukasz Kobielusz, radni gminy Brzeszcze z przewodniczącą Danutą Sochą, sołtysi, licznie obecni mieszkańcy sołectw należących do parafii.

 

Centralnym punktem Święta Plonów jest ceremonia dożynkowa. Prowadząca na scenie uroczystość przybliżyła historię, symbolikę i obyczajowość dożynek. Następnie wieniec wniosły panie z zespołu Rajskowianki. Chleb z tegorocznych plonów odebrali gospodarze tegorocznych dożynek Dorota i Mirosław Śmielakowie. Z kolei oni wręczyli go: zastępcy wójta gminy Oświęcim Halinie Musiał, zastępcy burmistrza gminy Brzeszcze Łukaszowi Kobieluszowi, sołtysowi Rajska Maciejowi Majerskiemu i ks. proboszczowi miejscowej parafii Lechowi Kalinowskiemu.

Po tej części głos zabrała zastępca wójta gminy Oświęcim Halina Musiał, która zaakcentowała znaczenie Święta Plonów.

 

- Jestem zaszczycona, że mogę reprezentować władze gminy na tak ważnej uroczystości jaka są dożynki, tym razem w Rajsku. Choć należy pamiętać, że dożynki te nie są obchodzone wyłącznie przez społeczność sołectwa Rajsko, ale również innych sołectw wchodzących w skład parafii w Rajsku. Dożynki to czas podziękowań, szacunku, ukłonu dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe każdego człowieka. Z tego miejsca kłaniam się tym, którzy uprawiają rolę, są sadownikami, ogrodnikami, pszczelarzami, ale i tym, którzy przetwarzają te dary ziemi dla każdego z nas. Ten wieniec, który przed nami stoi jest symbolem wielowiekowej, polskiej, pięknej tradycji. Zawsze tak jak dzisiaj niesiony do kościoła, święcony, pokazuje jak obfite były tegoroczne plony i jak możemy dziękować za ten dar – zaakcentowała Halina Musiał, zastępca wójta gminy Oświęcim.

 

Na część artystyczną tegorocznych dożynek w Rajsku złożyły się wstępy na scenie: pań z zespołu śpiewaczego Rajskowianki, kapeli góralskiej Góralicki oraz kabaretu Zygmunt i Przyjaciele.

GALERIA