Podróż przez sztukę, czyli warsztaty plastyczne KOLORY TĘCZY

Podróże nas kształcą , są jednym ze sposobów poznawania świata, a szczególnie poznania siebie samego. Zaproponowane przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim wakacyjne zajęcia plastyczne były właśnie taką wędrówką do świata wyobraźni, tęczowych kolorów, poznania technik plastycznych i różnorodnych materiałów, z których można było wykreować świat znany nam tylko z bajek i snów.

Od 1 do 10 lipca 2014r. trwały warsztaty plastyczne pn. "KOLORY TĘCZY" w dwóch sołectwach gminy. Miejscem spotkań w Grojcu była Sołtysówka w Domu Ludowym a w Rajsku dzieci spotykały się w Świetlicy Wiejskiej. Przygotowany harmonogram zajęć miał charakter zróżnicowany zarówno pod względem tematu jak i techniki, aby uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z mało znanymi sposobami wykonywania prac. Tak więc w propozycji warsztatów znalazły się TĘCZOWE MANDALE. Rysunki, diagramy figur, najczęściej koła, których elementy uporządkowane są od środka kompozycji. Spotkanie to, było twórczym wyzwaniem do tworzenia linii, plam, barw będących osobistym wyrazem nastroju chwili, stanu wyobraźni, przedmiotu marzeń.

OBRAZEK Z MORZEM wykonany technikę kolażu to temat następnego spotkania. Uczestnicy wyczarowywali podwodny świat naklejając na prace samodzielnie wykonane algi, rozgwiazdy, meduzy, węże morskie, korale, muszelki i kamyki.

WESOŁE KAMIENIE – BIEDRONKI I MOTYLE były kolejnym wyzwaniem dla dzieci i młodzieży. Powstały najcięższe i największe, kolorowe i pełne fantazji owady, które teraz zdobią półki i biurka domowych pokoi.

KALKOGRAFIA to technika warsztatu ŚWIAT BEZ TAJEMNIC. Tworzenie kalkografii to bogactwo pomysłów i możliwości tzw. „kalkowania” poprzez kalkę drukarską. Prosta i możliwa do zastosowania w niemal każdych warunkach technika graficzna pozwoliła na tworzenie wielu odbitek, zarówno na kalce jak i na papierze. Można było ją, także zamienić w kolorową ilustrację lub obrazek przekształcając monochromatyczną grafikę uzupełnieniami rysunku lub malarstwa. Kalkograficzne zajęcia sprzyjały więc tworzeniu prac, które mogą zdobić ściany naszych domów lub być doskonałym prezentem.

Kolejne spotkanie KOLORY LATA to propozycja malowania na podłożu gipsowym. Przygotowane odlewy gipsowe pokryto letnimi odcieniami barw, wykorzystując w tym celu farby akwarelowe. Stopniowe przenikanie kolorów pozwoliło na osiągnięcie jak najlepszego efektu malowanych form.

KOLOROWE MOZAIKI – ŚWIAT DROBNYCH ELEMENTÓW to ostanie wakacyjne zajęcia plastyczne. Mozaika to dekoracyjna technika, znana już w starożytności, w postaci ornamentu lub obrazu z drobnych kamyczków przyklejonych do podłoża przez ułożenie na niezwiązanej zaprawie wapiennej lub cementowej. Na warsztatach zastąpiono drobne kamyczki regularnymi kwadracikami z folii samoprzylepnej, a zaprawę cementową kartką papieru. Powstały w ten sposób równie efektowne, kolorowe projekty misternie wykonanych mozaik. Cieszymy się, że taki trening kreatywności i ekspresji twórczej znalazł zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży naszej gminy, gdyż z propozycji warsztatów skorzystało 34 uczestników. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów i już od września na kolejną edycję zajęć pn. KOLORY TĘCZY.

Tęczowe Mandale

Obrazek z morzem Wesołe kamienie Kalkografia Kolory lata Kolorowe mozaiki