Afrykańska muzyka w naszej gminie

Ugandan Dancers Band to tradycyjna grupa muzyczna, która wykonuje różne tradycyjne tańce i muzykę z Ugandy. Składa się z dwóch stałych tancerek (Amutuhaire Joseline i Katushabe Immerculate) z Ugandy i dwóch stałych perkusistów z Europy -Tomas Ondrušek (Niemcy / Czeska) i Martin Hybner (Czechy). Pomysł utworzenia zespołu miał swój początek w 2008 roku, kiedy Amutuhaire Joseline odwiedziła Europę po raz pierwszy. Joseline odniosła wrażenie, że w Europie, szczególnie w Niemczech i Czechach nie ma grupy wykonującej Ugandyjską muzykę. Było wiele grup muzycznych z Afryki Zachodniej, ale nie z Afryki Wschodniej. Kiedy w końcu postanowiła osiedlić się w Europie, postanowiła wraz z mężem Tomasem Ondruškiem założyć zespół przedstawiający tańce i śpiewy z różnych stron Ugandy.

Grupa występowała w różnych krajach Europy, w Czechach, w Polsce, Szwajcarii, Bośni, Chorwacji, Słowacji, Niemczech. W 2012 roku zostali zaproszeni do Rosji, gdzie koncertowali w Sankt Petersburgu oraz Moskwie.

Mieszkańcy Gminy Oświęcim mogli ich podziwiać na dwóch koncertach 14 sierpnia w Grojcu i Zaborzu. Wykonawcy przed każdym utworem opowiadali skąd on pochodzi i przy jakich okazjach jest wykonywany. Zobaczyliśmy tańce i usłyszeliśmy muzykę z różnych stron Ugandy. W Ugandzie żyje czterdzieści plemion i każde ma odmienną kulturę, zwyczaje i kuchnię.

Widownia z pewnością się nie nudziła. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć zespół Ugandan Dancers Band.