W dniach od 1.07.2017 – 27.07.2017, na terenie Gminy Oświęcim odbył się projekt pod tytułem: „Lipiec z hiszpańskim”, prowadzony przez Justynę Grabowską oraz Sebastiana Małysa. Zajęcia odbywały się w miejscowościach: Rajsko, Zaborze oraz Poręba Wielka. Liczba uczestników wyniosła 27 osób, w tym 10 dzieci oraz 17 dorosłych. Kurs został zakończony testem sprawdzającym, do którego odwagę miało przystąpić ośmioro śmiałków, zaś średnia wartość wyników rzeczonego testu oscylowała w okolicach około 60%, co uznać można za wynik niezmiernie zadowalający, zważywszy na ogrom materiału jaki w ciągu miesiąca poznali kursanci. Co do wieku, to projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród każdej grupy wiekowej, gdyż przedział wiekowy naszych uczniów wynosił od lat 6 do, i tu uwaga, 71 lat!
Co do przebiegu zajęć, uczestnicy przejawiali ogromne zainteresowanie oraz byli niezmiernie dociekliwi, ku uciesze prowadzących. Grupa dziecięca poznawała język głównie poprzez zabawy i gry, zaś dorośli, mimo iż kurs miał być jedynie słownikiem zwrotów przydatnych na wakacje, przekształcili zajęcia w pełnoprawne zajęcia praktycznej nauki języka hiszpańskiego, poznali podstawowe struktury gramatyczne oraz podstawy komunikacyjne, pozwalającą na samodzielną konstrukcję zdań. Osoby uczestniczące
w projekcie otrzymały przygotowane przez prowadzących materiały dydaktyczne
do samodzielnej nauki oraz rozwijania zasobu słownictwa.
W ramach projektu odbyły się również seanse filmowe, związane tematycznie
z kulturą hiszpańską oraz latynoamerykańską. Filmy przedstawiane miały na celu przybliżenie kulturę oraz osobliwego ducha Hiszpanii. Organizacja, udźwiękowienie oraz usprzętowienie stały na bardzo wysokim poziomie, za co w pełni odpowiedzialny był Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, a zwłaszcza inż. Robert Grabowski, który bardzo rzetelnie i niezwykle umiejętnie zadbał o najwyższą jakość spektaklu.
Projekt miał szanse odbyć się tylko dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, mgr. Jadwidze Szczerbowskiej, która z całych sił wspierała projekt oraz koordynowała wszelkie podejmowane decyzje a także niezwykle chętnie służyła dobrą radą. OKSiR pokrył wszelkie koszty projektu, udostępnił sale lekcyjne, a także zorganizował niezbędny sprzęt, przez co nauka stała na naprawdę wysokim poziomie.
Co więcej, OKSiR, w trosce o uczestników projektu, zakupił wodę dla kursantów, co okazało się niezwykle pomocne podczas letnich upałów.
Projekt okazał się dużym sukcesem, gdyż znaczna część osób uczestniczących wyraziła chęć kontynuowania nauki, oraz dopytywała czy możliwa jest prolongata projektu lub jego inna wersja z innym językiem do nauczenia. Bardzo pochlebne słowa padały pod adresem OKSiR’u, za tak nowatorską i pomysłową a jednocześnie angażującą inicjatywę,
co z kolei daje szansę na jeszcze bardziej pozytywny odbiór podobnego przedsięwzięcia
w przyszłości.