Widowisko „Przez Trudy do Gwiazd”

„Przez Trudy do Gwiazd” to opowieść poetycko-muzyczna o czasach II wojny światowej. Zostało w nim zaangażowanych po raz pierwszy w historii Gminy Oświęcim kilka zespołów, które poddały się scenariuszowi i reżyserii Bożeny Grabowskiej.

Widowisko było zwieńczeniem projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą ”Wspieranie Opieki Nad Miejscami Pamięci i Trwałymi Upamiętnieniami w Kraju” dzięki któremu możliwa była renowacja Pomnika Poległym w 1939 r w Rajsku. Przedstawieniu towarzyszyła wystawa o żołnierzach, którzy wzięli udział w Bitwie pod Rajskiem. Przy tej okazji można było zobaczyć część dokumentacji projektowej pomnika. Zdjęcia pozyskał pan Robert Grabowski od instytucji zajmujących się rekonstrukcją wydarzeń historycznych pułków biorących udział w Bitwie pod Rajskiem.

Patronat nad projektem objął Wójt Gminy pan Albert Bartosz. Partnerami w realizacji byli: „Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci” oraz Fundacja „Kołatka”

Tuż przed spektaklem odbyło się uroczyste wręczenie nagród rozstrzygnięcia konkursu Pieśni Patriotycznej, które poprowadziła pani Małgorzata Curzydło, a nagrody wręczali pani dyrektor OKSIR-u pani Jadwiga Szczerbowska i Sekretarz Gminy Oświęcim pan Robert Dziuba.

„Przez Trudy do Gwiazd” to opowieść poetycko-muzyczna o czasach II wojny światowej. Zostało w nim zaangażowanych po raz pierwszy w historii Gminy Oświęcim kilka zespołów, które poddały się scenariuszowi i reżyserii Bożeny Grabowskiej. W skład tego pilotażowego przedsięwzięcia weszli: Zespół Pieśni i Tańca ”Holan” pod kierownictwem Krzysztofa Miłonia, Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” pod kierownictwem Jolanty Kaczoń, Zespól Śpiewaczy „Grojczanie” pod kierownictwem Marii Śliwki i „Wielka Orkiestra Młodego Muzyka” pod batutą Przemysława Drabczyka, oraz Amatorski Ruch Teatralny pod kierownictwem Bożeny Grabowskiej, razem 82 osoby. Integracja, brak rywalizacji, współpraca i próby do późnych godzin wieczornych w soboty i niedziele, przyniosło w efekcie trwałą przyjaźń i widowisko, które podobało się publiczności. Premiera odbyła się w niedzielę 10.12. o godzinie 17:00 w sali widowiskowej w Grojcu. Niestety bardzo wielu gości zaproszonych nie mogło pojawić się na widowni, za to mieszkańcy naszej gminy mogli delektować się muzyką, tańcem i grą aktorską w wykonaniu ART i małych mieszkańców Grojca i Zaborza: Julki Noworyty i Cezarego Grabowskiego. Podzielone na trzy sekwencje przedstawienie: rozpoczęcie wojny, okupacja i wyzwolenie, przekazało za pomocą oryginalnych filmów z epoki, kostiumów i rekwizytów, czasy trudne i dramatyczne dla naszej ojczyzny. Rozliczna symbolika i wiersze czytane przez panią Krystynę Kotańską wprowadzały specyficzny nastrój. Zwłaszcza, że pierwszy raz w naszej Gminie było wykonanie Poloneza Chopina przez orkiestrę dętą, a tańczyły go dwa zespoły pieśni i tańca: ”Holan i Modraszka”. Nigdy do tej pory razem nie prezentowały się zespoły, aż do momentu kiedy na scenie stanęły razem ART i Grojczanie, którzy nie tylko przepięknie śpiewali ale także wczuli się w grę aktorską. W konwekcji niemego filmu ART pokazał normalne życie Polaków podczas okupacji. Był czas na muzykę i śpiew, miłość, zabawę dzieci. Był czas na walkę podziemia i ulotki. Był czas na partyzantkę. Był niestety czas na śmierć. Wreszcie biało-czerwone kwiaty stanowiły symbol zwycięstwa nad okupantem.

Wystawę można oglądać do końca 2017 roku w holu Domu Ludowego w Grojcu w godzinach urzędowania Przedszkola Samorządowego i Gminnej Biblioteki Publicznej.

 

                                       

 

GALERIA