Uczestników spotkania przywitała Małgorzata Curzydło z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, który przygotował przedświąteczną imprezę we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich działającymi w gminie i mieście Oświęcim. Zastępca wójta Bartłomiej Bąk podziękował mieszkańcom, że postanowili spędzić popołudnie w gronie sąsiadów i znajomych, i życzył wszystkim spokojnych Świąt w rodzinnej atmosferze.
Regionalne piosenki przedstawił zespół śpiewaczy "Dworzanki", któremu akompaniował Mieczysław Miłoń. Na kolejny punkt programu niecierpliwie czekali uczestnicy Konkursu "Rodzinny Stroik Wielkanocny 2018". O jego wysokim poziomie najlepiej świadczą aż cztery pierwsze miejsca. Pełną listę laureatów można przeczytać TUTAJ.
Świąteczne obyczaje przywołał występ Zespołu Pieśni i Tańca "Modraszka" ze Stawów Monowskich i Amatorski Ruch Teatralny przygotowany pod kierownictwem Bożeny Grabowskiej. Salę Domu Ludowego wypełniły przyśpiewki. Gwar i harmider na widowni wywołało smarowanie sadzą i polewanie wodą, którego nie uniknęli nawet oficjele.
Ślady kultywowania tradycji były więc widoczne na twarzy przewodniczącego Rady Gminy Piotra Śreniawskiego, kiedy wręczał kolejne nagrody wraz z dyrektorką OKSiR-u Jadwigą Szczerbowską. W Konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, w kategorii "Prace indywidualne" zwyciężyła Paulina Balon. Drugie miejsce zajął Mariusz Stachura, a trzecie Kacper Kolasa. Wśród prac zbiorowych najwyżej oceniona została palma, której autorami byli państwo Niemcowie, Pawełczykowie i Cyganowie. Kolejną nagrodę otrzymały panie z KGW w Dworach Drugich.
W Niedzielę Palmową w Dworach Drugich gościli także sołtysi i radni Gminy Oświęcim, przedstawiciele lokalnych instytucji i społecznicy z grup nieformalnych. Symboliczne upominki otrzymali współorganizatorzy tegorocznych Spotkań z Tradycją Świąteczną – panie z Kół Gospodyń i panowie z Uniwersytetu Każdego Wieku we Włosienicy. Degustacja świątecznych smakołyków była ostatnim, już mniej oficjalnym akcentem imprezy.