„Jabłko lub cytrynka”

W Porębie Wielkiej dzieci z miejscowej szkoły nagradzały i karały kierowców. A wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Jabłko lub cytrynka”.

Kierowcy, którzy przejeżdżali przez Porębę Wielką musieli być mocno zdziwieni, kiedy zobaczyli, że patrolowi z drogówki towarzyszą dzieci w kamizelkach odblaskowych.

Byli to uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej, która to bierze udział w małopolskim konkursie „Odblaskowa szkoła”. Wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymywali przejeżdżające samochody.

„W ramach konkursu dzieci przygotowały akcję „ Jabłko lub cytrynka”, mającą na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie prędkości w rejonach szkół” – mówi starsza aspirant Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej komendy.

Kierowcy jadący prawidłowo, dostawali od szkolnego patrolu jabłko. Ci, którzy popełnili wykroczenie, otrzymywali plasterek cytryny do zjedzenia na miejscu. Musieli też przyjąć reprymendę od dzieci.

Po akcji powstał raport. Wynikało z niego, że czwartoklasiści wydali znacznie więcej jabłek, niż plastrów cytryny.