Wycieczki z OKSiR-em – Ojców

Celem pierwszej wakacyjnej wyprawy był Ojców. Wzięło w niej udział trzydzieścioro dzieci z całej gminy Oświęcim.

Już w drodze przewodniczka raczyła uczestników przyrodniczymi, historycznymi i geograficznymi ciekawostkami. Na przykład taką, że trasa wycieczki prowadziła przez jedną z najdłuższych wsi w Polsce – Sułoszową. Podobno dłuższa jest tylko Zawoja.

Największą atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest oczywiście zamek Pieskowa Skała. O jego powstaniu mówi piękna legenda. Z każdym miejscem w tej okolicy wiąże się jakaś opowieść – także z Maczugą Herkulesa, o którą wycieczkowicze „zahaczyli”, schodząc ze wzgórza. Spacer po dolinie obfitował we wspaniałe widoki, a pani przewodnik co i rusz dorzucała niezwykłe przypowieści.

Zwiedziwszy raźnym krokiem Jaskinię Krowią turyści z naszej gminy dotarli na pyszny obiad. Po zregenerowaniu sił przyszedł czas na „obowiązkowy” punkt programu każdej wycieczki – pamiątki i suweniry. Po nich udało się jeszcze zobaczyć Kaplicę „Na Wodzie” i – oczywiście – poznać legendę o jej powstaniu.

Uczestnicy dodają, że „kto chce wiedzieć więcej, niech sam podpyta albo wybierze się na taką wycieczkę”...