Noc Kupały

Zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie plenerowej organizowanej przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Kupalnocka odbedzie się 25 czerwca w Broszkowicach przy ul. Klubowej 7 na terenie Remizy OSP, od godz. 17:00. Wystąpią przed Państwem zespoły śpiewacze z gminy Oświęcim i gwiazda wieczoru - zespół "Lachersi". "Modraszka przedstawi krótką inscenizację obrzędu sobótkowego wraz z przemarszem i puszczeniem wianków na wodę. Po zapadnięciu zmroku zobaczymy pokaz tańca z ogniem, a później zabawa do rana przy muzyce.

"Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo. Prawdopodobnie są to pozostałości dawnych wiosennych obrzędów magicznych kończących zaklinanie „dobrego początku”, nawiązujących do obrzędowości zadusznej i nadchodzącego urodzaju.

Kupałą lub sobótkami nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe były zwane kupalnocką, na pograniczu polsko-ukraińskim – kupałą, zaś w zachodniej i środkowej Polsce – sobótką. Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego bóstwa płodności Kupały.

W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach, natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości, jako że woda była wówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca".

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/

GALERIA