Wiadomości

Środa, 2 października 2024

Występ zespołu Grojczanie w Koszęcinie

Do udziału w finale zespół został zaproszony w wyniku eliminacji online, na które trzeba było przygotować dwie oryginalne pieśni ludowe z Górnego Śląska, w tym obowiązkową ze śpiewnika prof. A. Dygacza.
W przesłuchaniach finałowych wzięło udział ponad 60 podmiotów wykonawczych (zespołów i solistów w różnych kategoriach). Przed komisją zaprezentowało się łącznie blisko 1000 wykonawców. Zespół Grojczanie, choć zdziesiątkowany przez liczne infekcje chorobowe, dzielnie reprezentował gminę Oświęcim, zbierając nowe doświadczenia artystyczne.

 

Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć zespoły w różnych kategoriach wykonawczych
i wiekowych. Były chóry, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca oraz soliści, a wszyscy ubrani w piękne stroje ludowe z różnych regionów. W gronie nagrodzonych znalazł się również instruktor zespołu Grojczanie, pan Jarosław Cieciak, który otrzymał specjalne wyróżnienie przyznane przez dyrektora ZPiT Śląsk „Za wieloletnią współpracę oraz propagowanie dziedzictwa i kultury regionu”.

 

Przegląd, jak co roku, odbywał się w malowniczym otoczeniu kompleksu pałacowo parkowego w Koszęcinie, w którym swoją siedzibę ma zespół Śląsk.