Skarbnica pomysłów w formie spółdzielni socjalnej

Z myślą o osobach bezrobotnych, które nie mogą znaleźć trwałego zatrudnienia, zrodził się pomysł założenia w naszej gminie spółdzielni socjalnej. Jej inicjatorem jest wójt Albert Bartosz, a wcieleniem idei w życie zajęła się Bożena Grabowska ...


Z myślą o osobach bezrobotnych, które nie mogą znaleźć trwałego zatrudnienia, zrodził się pomysł założenia w naszej gminie spółdzielni socjalnej. Jej inicjatorem jest wójt Albert Bartosz, a wcieleniem idei w życie zajęła się Bożena Grabowska, znana miłośniczka i popularyzatorka tradycji i folkloru z Zaborza.

Pani Bożena zaproponowała, aby pierwsza w Gminie Oświęcim spółdzielnia socjalna wyspecjalizowała się w tworzeniu produktów rękodzielniczych inspirowanych rodzimym folklorem i sztuką ludową.

Swoim pomysłem szybko zaraziła gron pań, co pozwala wierzyć, że inicjatywa odniesienie sukces. Spółdzielnia o wdzięcznej nazwie „Skarbiec” chce się zająć szyciem strojów ludowych, w tym tanecznych, modą folkową, tworzeniem biżuterii oraz sztukaterii.

Przez dwa dni, 14 i 15 maja, panie uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym w sali sesyjnej Urzędu Gminy Oświęcim. Doradca Dorota Podleś tłumaczyła im krok po kroku jak założyć spółdzielnię socjalną. Z bezpłatnej pomocy specjalisty uczestniczki szkolenia skorzystały dzięki współpracy naszej gminy z Małopolskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej. Na spotkaniu obecna była również Marta Antosz, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu, która omówiła szczegółowo, jakie kryteria należy spełnić, aby otrzymać dotację na uruchomienie tego typu spółdzielni.

Na chwilę obecną wolę założenia spółdzielni socjalnej zadeklarowało 10 pań. Są to mieszkanki miasta i gminy Oświęcim, które mają swoje pasje artystyczne i chcą przekuć talent w sukces finansowy. Bożena Grabowska jest przekonana, że tworzone przez nie artykuły będą unikatowe i konkurencyjne na rynku.

– Entuzjazm i pomysłowość jakie wnoszą do spółdzielni zapowiada fantastyczną współpracę – ocenia Grabowska.

Głównym partnerem „Skarbnicy” będzie Urząd Gminy Oświęcim. Ambitne panie zamierzają także współpracować z OKSiR-em oraz rodzącą się Fundacją Rozwoju Oświaty, Pomocy Społecznej, Sportu i Kultury.

– W przyszłości nasza spółdzielnia będzie rozwijała także inne segmenty działalności gospodarczej. Mamy nadzieję, że wpłynie to na obniżenie bezrobocia w naszej gminie – podkreśla z nadzieją w głosie Bożena Grabowska. 

Spółdzielnia zainauguruje działalność w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Będzie się mieścić w budynku Domu Ludowego w Grojcu. Swoje produkty, także z myślą o obcokrajowcach, zamierza sprzedawać m.in. w Centrum Obsługi Turystów w Brzezince.

***

 Spółdzielnia socjalna ,,Skarbnica” zaprasza zainteresowanych do współpracy. Poszukiwane są osoby, które potrafią szyć, haftować itp. Warunkiem jest statut bezrobotnego, brak działalności gospodarczej (nie może być w zawieszeniu),oraz brak pola rolnego.

Prosimy o kontakt, e-mail: bozena.grabowska@g.pl   

 

GALERIA