Odblaskowa Szkoła 2014

 Uczniowie „Grottgera” świecą przykładem

W tym roku Szkoła Podstawowa im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej przystąpiła do konkursu „Odblaskowa szkoła”, który promuje bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu. Podjęliśmy szereg działań, w które zaangażowała się cała społeczność szkolna.

Nasi uczniowie uczestniczyli w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadzili pielęgniarka szkolna p. Maria Mąkina i członek OSP Poręba Wielka p. Tomasz Mydlarz. W przystępny i ciekawy sposób przybliżyli oni dzieciakom zasady postępowania w razie wypadku. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć resuscytację na fantomie, uczyli się zabezpieczać miejsce wypadku, układać rannego w pozycji bocznej bezpiecznej, Dowiedzieli się, do czego służy „szyna Kramera”, kołnierz ortopedyczny, koc termiczny, a także wielu innych przydatnych rzeczy, które mogą uratować drugiemu człowiekowi życie. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od strażaka odblaskowe opaski.

Następnym działaniem był konkurs polonistyczny, w którym uczniowie układali hasła promujące noszenie odblasków. Pisali także listy otwarte do kierowców i pieszych oraz Odblaskowe rymowanki, w których zwracali uwagę na bezpieczeństwo na drodze oraz potrzebę posiadania odblasków.

Dyskoteka to także sposób na promowanie idei konkursu. W naszej szkole odbyło się wydarzenie pod hasłem „Odblaskowa dyskoteka”, na której obowiązywały najmodniejsze stroje z elementami odblaskowymi. Zabawa była przednia.

Uczniowie mogli wykazać się wyobraźnią i umiejętnościami technicznymi tworząc makiety przedstawiające ruch drogowy. Ich pomysłowość była naprawdę niesamowita, powstały wspaniałe projekty. Dzieci wykonały znaki drogowe, powstał transparent z hasłem promującym noszenie odblasków.

Praktycznie na każdej lekcji pojawiły się elementy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko. Na godzinach wychowawczych prowadzono pogadanki na temat bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Uczniowie wykonali odblaskowe figury geometryczne, uczestniczyli w konkursie plastycznym, konkursie na komiks w języku angielskim, „odblaskowo” było podczas gier i zabaw na wychowaniu fizycznym. Odbył się ogólnoszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Działania związane z „Odblaskową szkołą” promowano na gazetkach ściennych, na stronie internetowej szkoły, a także w lokalnej prasie.

Ciekawym wydarzeniem było spotkanie z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji w Oświęcimiu. Panowie policjanci omówili najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze, przypomnieli numery alarmowe, uczyli jak telefonicznie wzywać pomoc do wypadku drogowego, przypomnieli podstawowe wyposażenie roweru. Na koniec, całą szkołą udaliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, gdzie uczniowie mogli obserwować natężenie ruchu drogowego, a także, pod czujnym okiem funkcjonariuszy, przechodzili po pasach przez jezdnię. Myślę, że z daleka byliśmy widoczni, bo wszystkie dzieciaki miały kamizelki odblaskowe i wiele innych odblaskowych elementów.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i współdziałającymi ze szkołą organizacjom, które zaangażowały się w działania „Odblaskowej szkoły”. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia i wyposażenie dzieci w kamizelki odblaskowe, a także za to, że mobilizowali swoje pociechy do udziału w organizowanych konkursach.

Pragnę nadmienić, że nasza szkoła od lat prowadzi działania zmierzające do tego, aby uczniowie nabywali umiejętności niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach, w szkole, na wycieczkach i w czasie wolnym od zajęć. Współpracujemy z policją i  strażą pożarną, których przedstawiciele uświetniają swoją obecnością i pokazami festyny rodzinne i coroczny „Dzień Bezpieczeństwa”, które organizujemy w maju.

Uczniowie klas I – III brali udział w zajęciach organizowanych przez Oksie w Oświęcimiu ph. „Świecę przykładem – bezpieczeństwo w drodze”. Klasa I bierze udział w programie „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Wszyscy uczniowie szkoły realizowali ogólnopolskie programy promujące bezpieczeństwo na drogach m.in. „Droga i ja – bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, „Bezpieczni na drodze”, „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Szkoła w Porębie Wielkiej posiada certyfikat Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uzyskaliśmy także tytuł „Bezpiecznej szkoły” i członkostwo OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU „BEZPIECZNE SZKOŁY”, co świadczy o tym, że podejmujemy szereg działań związanych z bezpieczeństwem naszych podopiecznych nie tylko we wrześniu i w październiku, ale przez cały rok. 

Autor: Urszula Mitoraj