Koncert Noworoczny 2019

Każdy występ Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków zaskakuje repertuarem. Melomani niejeden raz przekonali się, jak wszechstronni są instrumentaliści, którzy grają pod batutą Przemysława Drabczyka. 26 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury także nie zabrakło niespodzianek.

Dzieła Johanna Straussa i Fryderyka Chopina znalazły się w programie obok filmowych tematów. Żwawe rytmy marszów i polek przeplatały liryczne nuty i podniosłe melodie. Przemianę w drugiej części słuchacze nie tylko usłyszeli, ale też zobaczyli. Instrumentaliści zamienili galowe białe stroje na ciemne koszule, a klasyczne utwory ustąpiły pola zabawie i rozrywce.

 

Rozkołysane i swingujące przeboje festiwali sprawiły, że scena stała się estradą a orkiestra big-bandem. Razem z nim wystąpili specjalni goście. Grzegorz Zagórski ozdobił dźwiękami akordeonu "White Christmas" i opracowane specjalnie na ten wieczór "Liber Tango".

 

W programie pojawił się też punkt niezwykły – jak na Koncert Noworoczny Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków – czyli piosenka. "Córkę rybaka" brawurowo wyśpiewał Miłosz Fajfer. Prawdopodobnie największą niespodzianką była jednak partia trąbki w jazzowych "Dzieciach Sancheza". Zagrał ją osobiście PD – na przekór dowcipnisiom, którzy twierdzą, że dyrygent potrafi tylko wymachiwać batutą.

 

Okazało się, że ponad pół tysiąca miejsc to za mało dla spragnionych koncertowych wrażeń. Sala widowiskowa OCK-u łącznie z balkonem pękała w szwach. Muzykom podziękował wójt Mirosław Smolarek, dokładając cegiełkę-bon do budżetu orkiestry.

 

Wielka Orkiestra Młodych Muzyków działa przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Jest laureatką nagród na wielu ogólnopolskich imprez. W zeszłym roku Orkiestra zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu oraz I miejsce na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Sączu "Echo Trombity".

 

W zespole gra ponad sześćdziesięcioro muzyków, głównie amatorów. Orkiestra zaprasza wszystkich dorosłych fanów muzykowania, którzy mają własny instrument, do spróbowania swoich sił na spotkanie organizacyjne 3 marca o 17.00 w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej.

 

GALERIA

FILMY