Aktywne Lato – piknik w Grojcu

Sobotni piknik zakończył i podsumował trwający od czerwca projekt "Aktywne Lato w gminie Oświęcim". Główną atrakcją był konkurs kulinarny, który przyciągnął przed grojecki Dom Ludowy amatorów tradycyjnych i oryginalnych potraw.

Przysmaki przygotowane przez gospodynie z jedenastu kół rywalizowały nie tylko o konkursowe nagrody ale też o uznanie gości. Każdy, kto odwiedził suto zastawione stoły, miał do wyboru (bo nie sposób było skosztować wszystkiego) kurczaka, strogonowa, grochówkę, śledziki, karczek z ananasem w kapuście, polewkę, fasolkę, wodziankę, prosiaka z kapustą, bigos czy pieczone pierogi z barszczem.

 

W pracach jury uczestniczył szef kuchni restauracji "Skorpion" Sławomir Lewandowski. Podczas gdy komisja przygotowywała werdykt, próbując i oceniając potrawy, spotkanie urozmaicały pokazy i występy. Dziewczęta z eMotion Dance Academy zaprezentowały taneczny układ w wakacyjnych rytmach, a Zespół Pieśni i Tańca "Holan" przypomniał zaolziańskie pieśni i tańce. W tym samym czasie najmłodsi opanowali dmuchany plac zabaw w przedszkolnym ogrodzie.

 

Dwa tygodnie wcześniej w Broszkowicach w Noc Kupały odżyły słowiańskie zwyczaje. Piknik w Grojcu stał się więc okazją do ogłoszenia wyników konkursu na najpiękniejsze wianki świętojańskie. Wójt Mirosław Smolarek, jego zastępca Halina Musiał oraz dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska wręczyli pięć równorzędnych nagród. Odebrały je panie z Broszkowic, Brzezinki, Starych Stawów, Dworów Drugich i Pław.

 

Natomiast w kulinarnej rywalizacji trzecie miejsce zajęła polewka z serwatki z ziemniakami i smażonym boczkiem przygotowana przez gospodynie z Pław. Dzieło pań z Włosienicy, strogonow, zajęło drugie miejsce, a zwycięskie okazały się śledzie w różnych odsłonach – po kaszubsku, z żurawiną, w warstwowej sałatce – przyrządzone przez mieszkanki Stawów Grojeckich. Przedstawicielkom nagrodzonych kół gratulowali wójt Smolarek i przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek.

 

Piknik był zwieńczeniem trwającego od czerwca projektu "Aktywne Lato w gminie Oświęcim". Jego pierwszą odsłoną były warsztaty plastyczne dla seniorów "Ceramika na ludowo" w Grojcu. Z kolei w Stawach Monowskich tajniki przyrządzania potraw zgłębiali mężczyźni. Na początku lipca rozgrano też turniej piłki nożnej dzieci i młodzieży na orliku w Brzezince.

 

 

"Aktywne Lato w gminie Oświęcim" – projekt współfinansowany ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. "Aktywni lokalnie wzmacniają kapitalnie – edukacyjnie, sportowo i kulturalnie" realizowanego w ramach poddziałania: " Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność' objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

GALERIA