Regionalne Spotkania z Tradycją

50 zespołów, ponad 700 ludowych artystów z trzech województw wzięło we władanie oświęcimski Rynek 13 i 14 lipca. Pogoda nie dopisała, ale dobry nastrój i zabawa – owszem.

Śpiewy, tańce, gwar i kolorowe stroje opanowały serce Oświęcimia z przytupem ale i ukłonem w stronę tradycji regionów południowej Polski. Korowody, hołubce i wywijasy przenosiły się chwilami ze sceny na płytę Rynku. Spotkania stały się też okazją do podziwiania artystycznego rękodzieła i kosztowania oryginalnych przysmaków.


Bożena Grabowska, zaborzanka z Zespołu Pieśni i Tańca „Modraszka” ujawniła niezwykły talent konferansjerski. W prowadzeniu imprezy pomagali jej Danuta Kożusznik i Waldemar Pieczara z Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. W przeglądzie wystąpiły zespoły z powiatów oświęcimskiego, bielskiego, częstochowskiego, żywieckiego, suskiego, cieszyńskiego oraz z Bieszczad. Naszą gminę reprezentowały panie i panowie z Babic, Dworów Drugich, Broszkowic, Poręby Wielkiej, Grojca, Stawów Monowskich i Zaborza, a także zespół Holan.


Gmina Oświęcim była współorganizatorem Spotkań. Wicewójt Halina Musiał witała widzów i dziękowała występującym wraz z samorządowcami z miasta i powiatu oświęcimskiego. Trzynastą edycję Regionalnych Spotkań z Tradycją zakończyło wspólne wykonanie piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”.

 

GALERIA