Wycieczka do Zagrody Żubrów i Skansenu Wsi Pszczyńskiej

W dniu 25 lipca br., odbyła się kolejna wycieczka w ramach akcji „ Wakacje z OKSiR”. Dzieci i młodzież z terenu Gminy Oświęcim tym razem wybrali się do Skansenu Wsi Pszczyńskiej oraz pokazowej zagrody żubrów w Pszczynie.

Skansen Wsi Pszczyńskiej powstał w 1975 r. i jest jedną z wielu atrakcji zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Z biegiem lat skansen rozrastał się, obecnie na powierzchni 2 hektarów znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili wszystkie budynki, które znajdują się na terenie skansenu: wiatę bramną z XIX wieku, szopę na siano z Frydku, stodółkę z Kobielic z 1811 r., masztalnię z Wisły Wielkiej z 1799 r., wozownię z Miedźnej z XIX wieku, stodołę z Kryr z XVIII wieku, kuźnię z Goczałkowic z XIX wieku, spichlerz z Rudołtowic - Dębiny z XVIII wieku, chałupę mieszkalną z Grzawy z 1831 roku, młyn z wiatrakiem z Zebrzydowic z 1904 r., pasiekę, studnię z Łąki, młyn wodny z Bojszów z XIX wieku oraz neogotycką kapliczkę słupową z Poręby.

Kolejnym miejscem w Pszczynie, które mieliśmy okazję zobaczyć, była pokazowa Zagroda Żubrów. W zagrodzie podziwialiśmy nie tylko rodzinę królów polskiej puszczy, ale mogliśmy również poznać zwyczaje żubrów. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek z życia mieszkańców zagrody, nauczyła obserwacji, a także razem z nami przeszła kolejne stacje ścieżki przyrodniczej. Oczywiście dla dzieci największą atrakcją było spotkanie z królem puszczy. Mogły obserwować te okazałe zwierzęta podczas karmienia i z tarasu widokowego. Duży podziw wzbudziły również pawie, które z wielkim wdziękiem demonstrowały swoje przepiękne wachlarze z piór. W tym dniu dopisały nie tylko dobry nastrój dzieci ale także prawdziwie letnia pogoda.

GALERIA