Święto Stroju Narodowego i Ludowego

II Obchody Święta Stroju Narodowego i Ludowego podobnie jak w roku ubiegłym odbyły się na terenie przy Przedszkolu Samorządowym Zaborzu. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czwartek 15 sierpnia przybyli goście w pięknych polskich strojach ludowych i mieszkańcy Zaborza w świątecznych ubraniach.

Święto zorganizowane zostało przez Zespół Pieśni i Tańca”Modraszka” z gminy Oświęcim oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Na zaproszenie odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy i miasta Oświęcim, zespół „Dolina Soły, oraz po raz pierwszy wziął udział zespół śpiewaczy z Jawiszowic - Jawiszowianki, działający przy KGW tej miejscowości.

W imprezie wzięli udział zastępca wójta pani Halina Musiał, pani dyrektor OKSiR Jadwiga Szczerbowska, sołtys Zaborza pan Adam Nowotarski. Mszę św. celebrował proboszcz parafii z Grojca ksiądz Józef Zborek towarzyszyli mu panowie organista i kościelny. Przybył również proboszcz z kościoła Salezjanów ks. Marek Głuch. Uroczystość rozpoczęła się od wspaniałej mszy świętej, pamiątkowego zdjęcia wszystkich przybyłych, aż wreszcie prowadząca Bożena Grabowska zaprosiła wszystkich uczestników do Poloneza.

Po odtańczeniu Poloneza przyszedł czas na konkurencje sportowo-intelektualne. Pięć drużyn rywalizowało w takich konkurencjach jak: rzut butem szlacheckim, sztafeta z jajem, pokaz mody, krzyżówka w której trzeba się było wykazać znajomością polskich strojów ludowych oraz znalezienia nazw elementów stroju krakowskiego w „rozsypance słownej”. W tym roku goście walczyli o sznur czerwonych korali. Do boju zgłosiły się reprezentacje z: Grojca, Jawiszowic, Rajska, Oświęcimia i Zaborza. W chwilach wytchnienia od sportowych emocji były występy zespołów: „Jawiszowianki”, „Rajskowianki”, „Holan”, „Stawowianki”, „Dolina Soły” i „Grojczanie”.

Po podsumowaniu wyników jury ogłosiło zwycięzcę. Czerwone korale przypadły przedstawicielom z Oświęcimia - ”Dolinie Soły”. Ale prawdziwymi zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy imprezy ponieważ najważniejsza jest zabawa, miła atmosfera i dobry humor a tego nie brakowało.

Nie obeszło się bez części edukacyjnej. Poproszona o opowiedzenie o różnych strojach, pani Bożena Bohaczyk -instruktorka ZPiT „Holan”, na „żywych manekinach” wyciągniętych z publiczności omówiła charakterystykę strojów, a można było zobaczyć: cieszyński, żywiecki, krakowski, sądecki i podhalański.

Tradycyjnie podawany był bigos gotowany przez 7 dni z receptury staropolskiej, kołacze z przepisów babć i smalec z kiszonym ogórkiem na świeżym chlebie. Do śpiewu biesiadnych piosenek przygrywał pan Andrzej Wilk.

Na III spotkanie ze Świętem Stroju Narodowego i Ludowego, Zespół „Modraszka” zaprasza już dziś. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że maskotką imprezy była kilkuletnia krakowianka Lilianka, która świetnie się bawiła i aktywnie uczestniczyła w uroczystości.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku.

 

„Kupą Mości Panowie, Kupą za rok przybywajcie, a na świętowanie od dzisiaj czekajcie”.

 

GALERIA