80. rocznica Bitwy pod Rajskiem

Największym starciem polskich i niemieckich wojsk na Ziemi Oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku była Bitwa pod Rajskiem. Pamięć jej ofiar 4 września uczcili krewni poległych, przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, delegacje środowisk kombatanckich, placówek oświatowych, lokalnych organizacji i instytucji, służb mundurowych oraz dzieci i młodzież.

Po uroczystej mszy w kościele w Rajsku uczestnicy obchodów zebrali się przy Pomniku Nike. Tutaj w asyście pocztów sztandarowych i warty pełnionej przez uczniów klasy mundurowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 odśpiewano hymn państwowy.


Zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał oczytała list wójta Mirosława Smolarka. Jego słowa były wyrazem hołdu dla bohaterów polskiego września i apelem, żeby współcześni wyciągali roztropne wnioski z trudnej i krwawej historii.


Kwiaty przy Pomniku złożyli wicewójt Halina Musiał i sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba, poseł RP Dorota Niedziela, przedstawiciele Powiatu Oświęcimskiego, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i dyrektor Muzeum Zamek Wioletta Oleś, radni i sołtysi Gminy Oświęcim, delegacje samorządowych instytucji, stowarzyszeń kombatanckich, Rady Sołeckiej, organizacji działających w Rajsku, Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, miejscowego przedszkola i szkoły, służb mundurowych oraz krewni poległych w Bitwie pod Rajskiem żołnierzy.


Mniej oficjalną częścią uroczystości był piknik wojskowy połączony z występami artystycznymi Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków, uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Rajsku pod opieką Małgorzaty Rolewskiej oraz Zespołu Śpiewaczego "Rajskowianki". Obchodom towarzyszyła plenerowa wystawa prezentująca los mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podczas II wojny światowej i polskie formacje wojskowe walczące w Bitwie pod Rajskiem.

 

Filmowa relacja z uroczystości w Rajsku 4 września 2019 roku.

GALERIA