"Modraszka" w Grzawie gm. Miedźna

W dniu 23.01 odbył się IX Przegląd Kolędowy i XVI Gminny Wieczór Kolędowy, który w tym roku odbył się w Grzawie, w województwie śląskim.

Na to spotkanie zjechały się z różnych miejscowości wydelegowane zespoły śpiewacze działające przy KGW na tym terenie. Ponad 200 uczestników w pięknych strojach śląskich zgromadziło się przy stołach pełnych wyśmienitych wypieków i tradycyjnym bigosie. Wśród nich między innymi: Folkowianie, Górzanie, Dąbrowianki, Tęcza, Kokoszanki, Swojanie, Strumień, Studzieńczanie, oraz nasza „Modraszka” z Gminy Oświęcim.

Panie w tradycyjnych strojach krakowskich ogromnie wyróżniały się na tle pozostałych uczestników. Dodatkowym atutem było również to, że zaśpiewały acapella trzy utwory z okresu Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo się spodobały, zwłaszcza że jedna z kolęd śpiewana była po ukraińsku. To zachwyciło organizatorów: Wójta Gminy Miedźna - Jana Słoninkę, Prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - Andrzeja Krawczyka, Przewodniczącą Wojewódzkiej Rady Koła Gospodyń Wiejskich i Prezesa Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji  Rolniczych w Miedźnej - Łucję Kurtak.

Nasze gospodynie nawiązały kontakty z innymi kołami i już zaprosiły na wspólne śpiewanie niektóre zespoły. Impreza tak bardzo przypadła im do serc, że chciałyby przenieś ją na swojski grunt. Powiedziały: fajnie tak przy stole kolędować w dużym gronie. Jest wesoło, urokliwie i ta niepowtarzalna atmosfera, aż szkoda że ten okres magicznych świąt trwa tak krótko.

GALERIA