Wycieczka do Krakowa i Rudna

14 lipca 2020 roku dzieci i młodzież terenu Gminy Oświęcim uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie dzieci różnorodnością gatunków świata zwierząt, oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej.

Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia.

Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, udaliśmy się do miejscowości Rudno, gdzie zwiedzaliśmy ruiny Zamku Tenczyn.

Po dotarciu na zamek  i zakupieniu biletów zaczęliśmy zwiedzanie. Pani przewodnik swoim opowiadaniem o historii zamku oraz jego rekonstrukcji zaciekawiła nawet najmłodsze dzieci. Weszliśmy na wieżę Nawojową i Barbakan skąd rozpościerają się piękne widoki na okolice.

Po zakończonym zwiedzaniu zasiedliśmy przy wspólnym ognisku, by upiec smakowite kiełbaski, co pozwoliło nam zregenerować siły po intensywnym dniu.

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce:)

Słów kilka o historii Zamku Tęczyn.

Zamek TĘCZYN we wsi Rudno (używa się też nazwy Tenczyn) położony jest 34 km na zachód od Krakowa, 7 km na południe od Krzeszowic, na szczycie góry 403 m.n.p.m.

Gotycki zamek rycerski Tęczyn, rozbudowany do renesansowego zamku, był jednym z największych zamków Małopolski. Zbudowany na połowie XIV w., do 1656 roku rezydował tu ród Tęczyńskich, kiedy to został podstępem zdobyty przez Szwedów, splądrowany i spalony. Na przełomie XVII - XVIII w. przechodził w ręce Lubomirskich, Sieniawskich, Czartoryskich. W 1768 pożar, powstały od uderzenia pioruna, zniszczył zamek. Do końca XX w.  zamkiem opiekowało się Bractwo Orlich Gniazd, które organizowało turnieje, pokazy walk i tańców średniowiecznych. Obecnie ruiny przejęła regionalna fundacja "Polskie Dziedzictwo - Zamek Tęczyński i Region Ziemi Krzeszowickiej".

GALERIA