Wycieczka do Wygiełzowa

W dniu 21.07.2020 wybraliśmy się na kolejną wycieczkę w ramach akcji „Wakacje z OKSiR 2020”. Tym razem udaliśmy się do pobliskiego Wygiełzowa, gdzie zwiedzaliśmy Nadwiślański Park Etnograficzny.

Dzieci zapoznały się z technikami ręcznego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Dowiedziały się skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić  w bardzo gorącym piecu żeby była twarda. Przede wszystkim spróbowały swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.

Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z roku 1623. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730. Na Górze Zamkowej stoją ruiny Lipowca, zamku, którego historia sięga średniowiecza. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

GALERIA