Świąteczny Konkurs plastyczny „ Choinka wspomnień”

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim zaprasza do udziału w świątecznym konkursie plastycznym pn. „Choinka wspomnień”

W tym roku ze względu na pandemię wielu z Nas zmuszonych jest pozostać w swoich domach. Dlatego też by urozmaicić oraz umilić Państwu czas oczekiwania na Boże Narodzenie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pn. „Choinka wspomnień”.

Mamy nadzieję, że świąteczna tematyka i forma konkursu będą sprzyjać nawiązywaniu i zacieśnianiu kontaktów międzypokoleniowych w rodzinach, jak również staną się okazją do twórczej zabawy związanej z radosnym oczekiwaniem na Boże Narodzenie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie życząc jednocześnie Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom Gminy Oświęcim i nie tylko:)

Poniżej tekstu linki do filmów instruktażowych.

 

CHOINKA WSPOMNIEŃ

1.Wersja dla dzieci

Technika : figura przestrzenna

Materiały: mały słoiczek, gips, styropian lub gąbka florystyczna do osadzenia trzonu choinki, taśma klejąca dwustronna , sztywny karton, kredki, farbki, opcjonalnie wydruki zdjęć, dodatkowo przydadzą się brokaty, koraliki, błyszczące papiery, gwiazdki, kolorowe nitki, wstążeczki itp. (w zależności od pomysłowości i inwencji dziecka); Przyda się klej na gorąco.

Narzędzia: cyrkiel lub spodeczki o różnych średnicach, nożyczki zwykłe, nożyczki ząbkowane (niekoniecznie), pędzelki. Przyda się pistolet do kleju na gorąco.

Wykonanie

I etap – projektowanie choinki, wybór sposobu dekorowania: rysowanie, malowanie, naklejanie zdjęć;

II etap – przygotowanie podstawy i trzonu choinki – osadzenie patyczka w słoiczku wypełnionym gipsem, styropianem lub gąbką florystyczną;

III etap – przygotowanie poszczególnych elementów choinki: rysowanie i wycinanie kół, przygotowanie ich do naklejania na trzon choinki;

IV etap – malowanie elementów choinki, (jeżeli wybrano malowanie ryb rysowanie wspomnień, to na tym etapie należy kółeczka ozdobić rysunkiem)

V etap – montowanie choinki na taśmie dwustronnej lub klejem na gorąco (przy kleju na gorąco potrzebna pomoc rodziców)

VI etap – doklejanie zdjęć jeżeli na etapie IV wybrano tylko malowanie tła, doklejanie innych błyskotek i uzupełnianie brokatem;

2. Wersja dla dorosłych

Technika: Transfer wydruku laserowego

Materiały: kółko ze sklejki lub plaster drewna lub kółko ze sztywnego grubszego kartonu, biała farba akrylowa, wydruk zdjęć z drukarki laserowej, klej do transferu lub wikol, akrylowy lakier bezbarwny , ręcznik papierowy, do dekoracji: brokaty, sztuczny śnieg, koronki, wstążeczki, gwiazdeczki i inne błyskotki. Przyda się klej na gorąco i przezroczysta folia –koszulka biurowa, „szybka” z opakowania zabawek .

Narzędzia: suszarka do włosów, nożyczki, pędzel, gąbka do naczyń. Przyda się pistolet do kleju na gorąco

Wykonanie (technika transferu)

I etap – przygotowanie kółeczka do nałożenia zdjęcia- malowanie na biało, suszenie;

II etap – przygotowanie zdjęcia do naklejenia – dopasowanie i wycinanie kształtu (najwygodniej zrobić to nakładając n zdjęcie kółeczko wycięte z przezroczystej folii), zabezpieczenie powierzchni wikolem lub żelem do transferu (tę czynność najlepiej powtórzyć trzy razy za każdym razem susząc poprzednią warstwę – ostatniej nie suszymy tylko przyklejamy do kółeczka);

III etap – klejenie zdjęcia do kółeczka i suszenie – najlepiej zostawić do następnego dnia;

IV etap – „rolowanie” zdjęcia – usuwanie papieru z wydruku laserowego (moczenie papieru, rolowanie, suszenie, moczenie, rolowanie, suszenie);

V etap – lakierowanie, suszenie i dekorowanie błyskotkami, brokatem, sztucznym śniegiem itp..

Poniżej regulamin, karta zgłoszenia oraz linki do filmów instruktażowych.