Spotkania z Tradycją Świąteczną - Wielkanoc 2022

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, w niedzielę palmową 10 kwietnia, w sali domu ludowego w Grojcu na mieszkańców gminy czekały mazurki, faszerowane jajka i inne smakołyki a także pisanki, palmy i baranki – wszystko to, co symbolizuje wielkanocne zwyczaje.

Spragnieni kulturalnych doznań mieszkańcy i samorządowcy stawili się licznie, choć w rozmowach i składanych życzeniach oprócz świąt wracał temat wojny w Ukrainie. Dodatkowo obecność na imprezie gości z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w naszej gminie, wpłynęła na szczególną atmosferę przedświątecznej imprezy.

Do obecnej sytuacji nawiązał wójt Mirosław Smolarek, który serdecznie powitał na imprezie gości z Ukrainy. Jednocześnie złożył podziękowania mieszkańcom naszej gminy, którzy przyjęli pod swój dach wojennych uciekinierów oraz tym wszystkim, którzy codziennie niosą pomoc uchodźcom. Na koniec złożył świąteczne życzenia mieszkańcom i sympatykom gminy Oświęcim. Do życzeń oraz podziękowań wójta przyłączyła się przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek. Z niezwykłym wzruszeniem opowiadała o nawiązującej się siostrzanej przyjaźni ze Swietłaną, która wraz ze swoją rodziną znalazła bezpieczne schronienie w Porębie Wielkiej. I właśnie Swietłana, w imieniu swoich rodaków, ze łzami w oczach dziękowała mieszkańcom, władzom gminy i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy sprawili, że udało się stworzyć dla potrzebujących – matek z dziećmi i seniorów bezpieczną przystań, pozwalającą im godnie przetrwać ten trudny czas wojny.

Goszcząca na imprezie w Grojcu Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego złożyła uczestnikom serdeczne życzenia świąteczne, nawiązując także w swoim wystąpieniu do sytuacji w Ukrainie. W imieniu Prezydenta Miasta Oświęcim świąteczne życzenia złożyła wszystkim obecnym Sekretarz Urzędu Maria Płachta.

Kolejne punkty imprezy sprawiły, że zapanował świąteczny, beztroski nastrój. A wszystko to za sprawą koncertów zespołów: „Dworzanki”, „Broszkowianki” i „Włosianeczki”, które na koniec swojego występu skropiły wodą widzów – zwłaszcza oficjeli siedzących w pierwszych rzędach – przypominając, ze lany poniedziałek niedaleki. Następnie zwycięzcy gminnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną odebrali z rąk wójta i jego zastępcy, Haliny Musiał dyplomy i nagrody. W kategorii indywidualnej główną nagrodę odebrał Kornel Tyran z Harmęż, zaś w kategorii zbiorowej za najpiękniejszą palmę komisja konkursowa uznała dzieło KGW Stare Stawy.

Do chaty Krakowiaków Zachodnich zabrał widzów Amatorski Ruch Teatralny Gminy Oświęcim. W spektaklu pt. „Wielkanocnym obyczajem” w opracowaniu i reżyserii Bożeny Grabowskiej można było podziwiać wędrujące od domu do domu rozśpiewane kompanie przebierańców opowiadające o męce i śmierci Jezusa Chrystusa.

Część artystyczną imprezy zakończyła „Modlitwa o pokój” w wykonaniu zespołu „Dworzanie” .

Imprezę „Spotkanie z tradycja świąteczną – Wielkanoc 2022” przygotował Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim we współpracy z kołami gospodyń wiejskich w: Babicach, Broszkowicach, Dworach, Dworach Drugich, Grojcu, Harmężach, Porębie Wielkiej, Stawach Grojeckich, Stawach Monowskich, Starych Stawach i Włosienicy. Stół wielkanocny zaprezentowali także: Uniwersytet Każdego Wieku we Włosienicy oraz panie z Ukrainy, goszczące w ośrodku WIR w Porębie Wielkiej. Wszystkim wystawcom podziękowania złożył wójt gminy, po czym nastąpiła najbardziej oczekiwana przez wszystkich atrakcja – degustacja potraw świątecznych, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Film z wystepu Amatorskiego Ruchu Teatralnego "ART" mozna obejrzeć TUTAJ

GALERIA