„Miłość jest dawaniem…”

Pary małżeńskie, które obchodziły w ubiegłym roku Złote i Diamentowe Gody, 24 maja w Grojcu przyjęły podziękowania, gratulacje i życzenia.

Po uroczystej mszy w kościele Matki Bożej Miłosierdzia jubilaci zgromadzili się w domu ludowym w Grojcu. Przywitała ich Irena Paszko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego:

– Państwa obecność tu dowodzi, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu dochowaliście przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest dawaniem – nie braniem, budowaniem –  nie niszczeniem, zaufaniem – nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku.

 

Prowadząca ceremonię Daria Janowiec z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim poprosiła o zapalenie symbolicznych świec, „których płomień symbolizuje gorące uczucie i ciepło domowego ogniska”, Janinę i Stanisława Chowańców.

 

Dziękując jubilatom, wójt gminy Oświęcim zauważył, że reprezentują oni zarówno czas czynów społecznych, jak i okres nazwany przez historyków karnawałem Solidarności. Mirosław Smolarek podkreślał, jak wiele lokalne społeczności zawdzięczają starszym pokoleniom.

– Wiedzieliście i wiecie, że żeby coś mieć, trzeba sprawy wziąć w swoje ręce. Dzięki temu, że tacy byliście i jesteście, nam wszystkim, nieco młodszym, jest łatwiej żyć. Nam żyje się lepiej i za to serdecznie Państwu dziękujemy.

 

Przewodnicząca Rady Gminy, składając życzenia świętującym rocznice parom małżeńskim, z uznaniem i szacunkiem zwróciła uwagę, że prawdziwa dojrzała miłość polega na oddaniu dla drugiego człowieka, na tolerancji, na wspieraniu go. Bernardyna Bryzek przypomniała „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z pamiętną frazą „Powiedz mi jak mnie kochasz”.

 

Życzenia i upominki jako pierwsze odebrały małżeńskie pary, które przeżyły w razem 60 lat. Diamentowe Gody w 2021 roku obchodzili:

Państwo Wojtalowie z Harmęż

Państwo Barankowie z Babic

Państwo Chowańcowie z Grojca

Państwo Chowańcowie z Zaborza

Państwo Dulnikowie z Zaborza

Państwo Gocowie z Grojca

Państwo Halscy z Rajska

Państwo Kołodziejowie z Dworów Drugich

Państwo Lasatowiczowie z Zaborza

Państwo Mydlarzowie z Zaborza

Państwo Sobanikowie z Zaborza

Państwo Stachurowie z  Włosienicy

Państwo Wajdzikowie z Grojca

Państwo Waliczkowie z Harmęż

Państwo Wojtaszczykowie z Włosienicy

Państwo Wolny z Babic

 

Daria Janowiec zwróciła się następnie do jubilatów obchodzących Złote Gody:
– Jest w naszym kraju jeden jedyny medal, który symbolizuje i odzwierciedla każdy spędzony przez Was wspólnie dzień. To medal za długoletnie pożycie małżeńskie. Medal, który przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie zostały odznaczone pary z 50-letnim stażem. Złote Gody w 2021 roku obchodzili:

Państwo Bębenkowie z Zaborza

Państwo Biesowie z Babic

Państwo Bodnarowie z Zaborza

Państwo Borowczykowie z Poręby Wielkiej (dwie pary małżeńskie noszące to samo nazwisko)

Państwo Chachułowie z Poręby Wielkiej

Państwo Chowańcowie z Grojca (kolejna – obok „diamentowych” jubilatów – para nosząca to nazwisko)

Państwo Cisowscy z Włosienicy

Państwo Dorożyńscy z Babic

Państwo Gaszmanowie z Poręby Wielkiej

Państwo  Gworkowie z Poręby Wielkiej

Państwo Jenczałowie z Brzezinki

Państwo Jędrzejczykowie z Grojca

Państwo Kleszczowie z Grojca

Państwo Klęczarowie z Grojca

Państwo Krawcowie z Zaborza

Państwo Księżarczykowie z Zaborza

Państwo Kucharscy z Zaborza

Państwo Kuczkowie z Brzezinki

Państwo Lubińscy z Brzezinki

Państwo Łucarzowie z Brzezinki

Państwo Machotowie z Rajska

Państwo Milowscy z Włosienicy

Państwo Miłoniowie z Poręby Wielkiej

Państwo Możdżeniowie z Włosienicy

Państwo Nikliborcowie z Zaborza

Państwo Nikliborcowie z Grojca

Państwo Olejnikowie z Rajska

Państwo Pędziwiatrowie z Brzezinki

Państwo Razowscy z Poręby Wielkiej

Państwo Rozmusowie z Pław

Państwo Starzykowie z Poręby Wielkiej

Państwo Stolarscy z Babic

Państwo Syrkowie z Brzezinki

Państwo Szpieglowie ze Stawów Monowskich

Państwo Szypułowie z Broszkowic

Państwo Śmiechowie z Łazów

 

Gratulacje i życzenia złożyli jubilatom wójt Mirosław Smolarek z małżonką Beatą, przewodnicząca  Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Oświęcimiu Irena Paszko. Po wręczeniu medali i upominków wszyscy zebrani spełnili toast i odśpiewali wspólnie „100 lat!”. W imieniu jubilatów głos zabrał Stanisław Chowaniec, który podziękował samorządowcom i złożył życzenia świętującym.

 

Końcowym akcentem oficjalnej części był koncert Porębian z repertuarem specjalnie przygotowanym na tę okazję. Po występie zespołu z Poręby Wielkiej przyszedł czas na wspomnienia, odnawianie znajomości, a wreszcie wspólnie, biesiadnie odśpiewane melodie „Szła dzieweczka” i „Głęboka studzienka”.

 

 

Zdjęcia z uroczystości Diamentowych i Złotych Godów (zamieszczone w galerii poniżej oraz wiele innych) będzie można odebrać przygotowane na płytach w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji – Brzezinka, ul. Sportowa 9 – w drugiej połowie czerwca. Więcej informacji pod nr tel.: 33 843 10 75.

Tagi

GALERIA