Pary małżeńskie, które obchodziły w ubiegłym roku Złote i Diamentowe Gody, 24 maja w Grojcu przyjęły podziękowania, gratulacje i życzenia.
Po uroczystej mszy w kościele Matki Bożej Miłosierdzia jubilaci zgromadzili się w domu ludowym w Grojcu. Przywitała ich Irena Paszko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego:
– Państwa obecność tu dowodzi, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu dochowaliście przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest dawaniem – nie braniem, budowaniem – nie niszczeniem, zaufaniem – nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku.
Prowadząca ceremonię Daria Janowiec z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim poprosiła o zapalenie symbolicznych świec, „których płomień symbolizuje gorące uczucie i ciepło domowego ogniska”, Janinę i Stanisława Chowańców.
Dziękując jubilatom, wójt gminy Oświęcim zauważył, że reprezentują oni zarówno czas czynów społecznych, jak i okres nazwany przez historyków karnawałem Solidarności. Mirosław Smolarek podkreślał, jak wiele lokalne społeczności zawdzięczają starszym pokoleniom.
– Wiedzieliście i wiecie, że żeby coś mieć, trzeba sprawy wziąć w swoje ręce. Dzięki temu, że tacy byliście i jesteście, nam wszystkim, nieco młodszym, jest łatwiej żyć. Nam żyje się lepiej i za to serdecznie Państwu dziękujemy.
Przewodnicząca Rady Gminy, składając życzenia świętującym rocznice parom małżeńskim, z uznaniem i szacunkiem zwróciła uwagę, że prawdziwa dojrzała miłość polega na oddaniu dla drugiego człowieka, na tolerancji, na wspieraniu go. Bernardyna Bryzek przypomniała „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z pamiętną frazą „Powiedz mi jak mnie kochasz”.
Życzenia i upominki jako pierwsze odebrały małżeńskie pary, które przeżyły w razem 60 lat. Diamentowe Gody w 2021 roku obchodzili:
Państwo Wojtalowie z Harmęż
Państwo Barankowie z Babic
Państwo Chowańcowie z Grojca
Państwo Chowańcowie z Zaborza
Państwo Dulnikowie z Zaborza
Państwo Gocowie z Grojca
Państwo Halscy z Rajska
Państwo Kołodziejowie z Dworów Drugich
Państwo Lasatowiczowie z Zaborza
Państwo Mydlarzowie z Zaborza
Państwo Sobanikowie z Zaborza
Państwo Stachurowie z Włosienicy
Państwo Wajdzikowie z Grojca
Państwo Waliczkowie z Harmęż
Państwo Wojtaszczykowie z Włosienicy
Państwo Wolny z Babic
Daria Janowiec zwróciła się następnie do jubilatów obchodzących Złote Gody:
– Jest w naszym kraju jeden jedyny medal, który symbolizuje i odzwierciedla każdy spędzony przez Was wspólnie dzień. To medal za długoletnie pożycie małżeńskie. Medal, który przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie zostały odznaczone pary z 50-letnim stażem. Złote Gody w 2021 roku obchodzili:
Państwo Bębenkowie z Zaborza
Państwo Biesowie z Babic
Państwo Bodnarowie z Zaborza
Państwo Borowczykowie z Poręby Wielkiej (dwie pary małżeńskie noszące to samo nazwisko)
Państwo Chachułowie z Poręby Wielkiej
Państwo Chowańcowie z Grojca (kolejna – obok „diamentowych” jubilatów – para nosząca to nazwisko)
Państwo Cisowscy z Włosienicy
Państwo Dorożyńscy z Babic
Państwo Gaszmanowie z Poręby Wielkiej
Państwo Gworkowie z Poręby Wielkiej
Państwo Jenczałowie z Brzezinki
Państwo Jędrzejczykowie z Grojca
Państwo Kleszczowie z Grojca
Państwo Klęczarowie z Grojca
Państwo Krawcowie z Zaborza
Państwo Księżarczykowie z Zaborza
Państwo Kucharscy z Zaborza
Państwo Kuczkowie z Brzezinki
Państwo Lubińscy z Brzezinki
Państwo Łucarzowie z Brzezinki
Państwo Machotowie z Rajska
Państwo Milowscy z Włosienicy
Państwo Miłoniowie z Poręby Wielkiej
Państwo Możdżeniowie z Włosienicy
Państwo Nikliborcowie z Zaborza
Państwo Nikliborcowie z Grojca
Państwo Olejnikowie z Rajska
Państwo Pędziwiatrowie z Brzezinki
Państwo Razowscy z Poręby Wielkiej
Państwo Rozmusowie z Pław
Państwo Starzykowie z Poręby Wielkiej
Państwo Stolarscy z Babic
Państwo Syrkowie z Brzezinki
Państwo Szpieglowie ze Stawów Monowskich
Państwo Szypułowie z Broszkowic
Państwo Śmiechowie z Łazów
Gratulacje i życzenia złożyli jubilatom wójt Mirosław Smolarek z małżonką Beatą, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Oświęcimiu Irena Paszko. Po wręczeniu medali i upominków wszyscy zebrani spełnili toast i odśpiewali wspólnie „100 lat!”. W imieniu jubilatów głos zabrał Stanisław Chowaniec, który podziękował samorządowcom i złożył życzenia świętującym.
Końcowym akcentem oficjalnej części był koncert Porębian z repertuarem specjalnie przygotowanym na tę okazję. Po występie zespołu z Poręby Wielkiej przyszedł czas na wspomnienia, odnawianie znajomości, a wreszcie wspólnie, biesiadnie odśpiewane melodie „Szła dzieweczka” i „Głęboka studzienka”.
Zdjęcia z uroczystości Diamentowych i Złotych Godów (zamieszczone w galerii poniżej oraz wiele innych) będzie można odebrać przygotowane na płytach w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji – Brzezinka, ul. Sportowa 9 – w drugiej połowie czerwca. Więcej informacji pod nr tel.: 33 843 10 75.