Czerwcowy Piknik Rodzinny – relacja

Impreza w Stawach Grojeckich była pierwszą od wielu miesięcy okazją, żeby wzmocnić towarzyskie więzi nadwątlone pandemią. 4 czerwca na terenach rekreacyjnych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej mieszkańcy i samorządowcy spędzili popołudnie i wieczór, którego gwiazdą była utalentowana Kenijka Becky Sangolo.

Przywitawszy wszystkich biesiadników, wójt Mirosław Smolarek nadmienił:

– To jest spotkanie po trzech latach. Planowaliśmy Dni Gminy dwa lata temu, planowaliśmy je rok temu i w tym roku. Niemniej jednak była jeszcze pandemia, za wschodnią granicą wybuchła wojna. Dlatego ograniczamy nasze wydarzenia, ale miejmy nadzieję, że dzisiejszy Czerwcowy Piknik Rodzinny będzie pierwszym z cyklu większych spotkań.

 

Festyn wypełniła muzyka, która, jak zauważyła prowadząca imprezę Daria Janowiec, "łagodzi obyczaje i łączy pokolenia". Laureatów XXIV Konkursu Piosenki Dziecięcej "Nutka" kilka dni wcześniej wyłoniły przesłuchania w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej. Występy nagrodzonych najmłodszych śpiewaków były pierwszą atrakcją Pikniku.

 

Dziewczęta z tria Szczęściarze rozwinęły "Skrzydła motyla", a Stefan Gworek ożywił "Dino dino dinozaury". Piosenkę "Czerwony koralik" przedstawił Bartłomiej Maciesza, a Maja Kalika – "Kalendarze". Zespół Promyk zachęcał "Chodź, pomaluj mój świat", zaś formacja Słoneczka przedstawiła "Piosenkę o marzeniach". Niespodziewane hip-hopowe rytmy zabrzmiały "W układzie słonecznym", który rapowali Jakub Gaweł i Martyna Stachura. Nel Darosz zaprezentowała przewrotną "Piosenkę o niczym", z kolei Nadia Kowalczyk wprowadziła publiczność w "Koci wesoły świat". Chwile refleksji zapewnił Wojciech Grubka śpiewając "Lubię wracać tam, gdzie byłem", a Anna Wanat rozbudziła apetyty refrenem "Czekolady... ach!"

 

Kolejni wykonawcy reprezentowali starszą kategorię wiekową. Siostry Justyna i Oliwia Snopkowskie przedstawiły "Kolorów świat". Za sprawą Reginy Klaji, który zaśpiewała utwór "Arcade", w Stawach Grojeckich po raz pierwszy zabrzmiał język angielski. Andrzej Piwowarski zapewniał, że ważne są "Dni, których nie znamy". Koncert laureatów zakończyła Estera Borowczyk wzruszającą pieśnią "Mamo, tyś płakała".

 

Nagrody uczestnikom "Nutki" wręczyli wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał i dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska. Po występach dzieci i młodzieży przeszedł czas na dorosłych wykonawców. Ludowe piosenki i przyśpiewki zaprezentowały dwa zespoły: Rajskowianki oraz Holan.

 

Gwoździem programu był koncert Becky Sangolo. FaktyOswiecim.pl odnotowały w rozmowie z wokalistką: „Dorastałam w Nairobi w muzycznej rodzinie, ponieważ mój ojciec był znanym muzykiem w Kenii. Zobaczył, jak kocham muzykę i zabrał mnie do studia, gdy miałam 6 lat. Wtedy zaczęłam swoją muzyczną podróż i mając 13 lat miałam już album”. Od zeszłego roku Kenijka rozwija muzyczną karierę w Polsce.

 

Żywiołowa i bezpretensjonalna artystka "kupiła" naszą publiczność autorskimi interpretacjami soulowych i popowych przebojów w rockowych aranżacjach. Standardy Stevie Wondera, Boba Marleya, Roberty Flack i Abby rozkołysały uczestników Pikniku Rodzinnego. Smaczku dodały melodie "Malaika" i "Hakuna Matata" w języku suahili. Już po koncercie Becky spędziła długie chwile, pozując do wspólnych zdjęć i rozdając autografy.

 

Podczas Pikniku Rodzinnego zalety miodu i podobnych produktów zachwalali pszczelarze. Można też było sporządzić deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z pomocą ekodoradcy. A po zmierzchu i po wszystkich oficjalnych punktach programu rozpoczęła się plenerowa zabawa taneczna.

 

Organizatorzy Czerwcowego Pikniku Rodzinnego – gmina Oświęcim oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji – dziękują sołtysowi i Radzie Sołeckiej oraz Kołu Gospodyń Wiejskich ze Stawów Grojeckich za pomoc i wsparcie w przygotowaniu imprezy.

GALERIA