GEOsfera Jaworzno – aktywna zabawa na świeżym powietrzu

W środę 13 lipca ponad 40 osobowa grupa dzieci z Gminy Oświęcim wyruszyła na wycieczkę do Jaworzna. Jak by się mogło wydawać znajoma dla nas okolica kryła jednak wspaniałą niespodziankę w postaci Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera.

Okazało się, iż w dawnym kamieniołomie wapieni triasowych Sadowa Góra zlokalizowany jest naturalistyczny park edukacyjny, pokazujący niezwykłą historię naszej planety. Wśród zorganizowanych ścieżek mogliśmy zapoznać się nie tylko z chronionymi gatunkami roślin dla których tłem były wspaniałe wapienne ściany, ale także nacieszyć się niezwykłą ciszą i spokojem tego miejsca. Obejrzeliśmy bardzo ciekawe paleorekonstrukcje stworzeń, które zostały wykopane na tym terenie podczas prac paleontologów. Ścieżka edukacyjna poprowadziła nas przez historię Ziemi od czasów najdawniejszych, w szczególności jednak skupiając się na okresie triasu. Edukator opowiedział nam o powstaniu parku i jego przeszłości. Dzieci dowiedziały się kim jest paleontolog i jakie tajemnice kryło w sobie dno morza, na terenie którego położona jest GEOsfera. Wysłuchaliśmy opowieści o prajaszczurze nothozaurusie sprzed 230 mln lat, szkarłupniach, mięczakach i głowonogach. Dowiedzieliśmy się, iż w przeszłości przez te okolice przechodziły tropikalne huragany. Któż nie chce przenieść się wehikułem czasu w przeszłość, a nam się to udało. Jednocześnie mieliśmy okazję jeszcze lepiej zrozumieć ścisłe zależności zachodzące w świecie przyrody i ciągłe zmiany jakie w nim zachodzą.

Nasz spacer po dnie morza przerodził się w grę terenową, podczas której mogliśmy nie tylko aktywnie spędzić czas, ale przede wszystkim zintegrować się w grupie i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy z dziedziny: historii, geografii, botaniki i zoologii. Uczyliśmy się również jak posługiwać się mapą. Na zakończenie odbyło się pieczenie kiełbasek, zabawy i rozmowy, które sprawiły nam dużo radości. Wszystkie dzieci złożyły obietnicę nie używania telefonu i jak się okazało wcale nie był nam on potrzebny do wspólnego spędzania czasu.

Zapierające dech widoki połączone ze świetną zabawą i walorami edukacyjnymi na długo pozostaną w naszej pamięci.

GALERIA