Święto stroju ludowego i narodowego – promowanie polskiej tradycji i kultury

24 lipca 2022 roku po raz kolejny nasza gmina obchodziła święto stroju ludowego i narodowego. W tym roku wydarzenie odbywało się w Pławach.

Święto stroju ludowego i narodowego – promowanie polskiej tradycji i kultury

 

24 lipca 2022 roku po raz kolejny nasza gmina obchodziła święto stroju ludowego i narodowego. W tym roku wydarzenie odbywało się w Pławach.

 

Po raz czwarty zorganizowane zostało święto stroju ludowego i narodowego. Wydarzenie to stało się doskonałą okazją do zaprezentowania wartości tradycji polskiej. Jego uczestnicy pięknie ubrani w odświętne stroje ludowe i narodowe prezentowali bogactwo i różnorodność naszej kultury.

Święto rozpoczęło się uroczystą polową Mszą Świętą prowadzoną przez proboszcza parafii w Brzezince ks. Sławomira Szczotkę, który zwrócił uwagę na znaczenie tradycji dla życia każdego z nas. Z okazji nadchodzącego dnia Świętego Krzysztofa odbyło się także uroczyste poświęcenie samochodów.

Po zakończeniu liturgii nastąpiło oficjalne powitanie gości i otwarcie spotkania przez wójta Gminy Oświęcim Mirosław Smolarka, który zauważył, iż piękno kryje się w chęci człowieka do promowania wartości. Podziękował on także mieszkańcom Pław za aktywną pomoc dla naszych gości z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki przed wojną. Swoje podziękowania dla mieszkańców Pław skierował także sołtys Krzysztof Harmata. Szczególne słowa uznania popłynęły do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Pławach, które przygotowały i poprowadziły całe spotkanie.

Zabawa rozpoczęła się od tradycyjnego Poloneza, po którym nastąpiły konkursy dla Kół Gospodyń z Gminy i Miasta Oświęcim. W przygotowanych skeczach KGW Pławy wykazało się nie tylko wielkim poczuciem humoru, ale także talentem aktorskim. Całość ubarwiona została występami zespołów Grojczanie, Brzezinianki, Stawowianki oraz Pań z Pław. Dzięki wspólnemu śpiewaniu mogliśmy się doskonale bawić oraz zintegrować. Zwyciężczyniami potyczek konkursowych zostały Panie z KGW Grojec, które w przyszłym roku będą organizatorkami święta stroju ludowego i narodowego. Nagrodę dla zwycięzców oraz podziękowania dla organizatorów wręczyli: wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępca wójta Halina Musiał, Przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek oraz Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska.

Na zakończenie imprezy współprowadząca Daria Janowiec z OKSiR podziękowała za wspólnie spędzony czas oraz zwróciła uwagę, iż wydarzenia tego typu pozwalają na promowanie kultury, która ugruntowuje nasze poczucie tożsamości i wspólnoty.

 

GALERIA