Spotkania z Tradycją Świąteczną – Stoły Wielkanocne

W Niedzielę Palmową miłośnicy wielkanocnych zwyczajów zebrali się w Broszkowicach. Spotkania z Tradycją były miejscem artystycznych występów, rozstrzygnięcia konkursów i degustacji świątecznych potraw.

Zgromadzonych przywitała wiosenna piosenka w wykonaniu Zuzanny Pieczonki. Zaproszenie na uroczystość w broszkowickiej remizie przyjęli wójt Mirosław Smolarek z żoną Beatą, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wicestarosta powiatu oświęcimskiego Paweł Kobielusz, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz zastępca wójta Halina Musiał.

 

Gośćmi wielkanocnego spotkania byli również radni gminy Oświęcim, a wśród nich Emilia Turza z Broszkowic, sołtysi, w tym wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, a zarazem radny powiatu oświęcimskiego i sołtys Włosienicy Władysław Zaliński, a także sołtys Broszkowic Anna Sporysz, przedstawiciele instytucji samorządowych z dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej Sandrą Kuzią oraz prezes OSP Broszkowice Janusz Piwowarski.

 

Prowadząca uroczystość Weronika Sporysz z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przywitała gorąco także panie z kół gospodyń wiejskich, które przygotowały stoły wielkanocne, i mieszkańców Gminy Oświęcim.

 

Wójt Mirosław Smolarek, składając zebranym życzenia, zachęcał do optymizmu i pogody ducha:

– Rozejrzyjmy się wkoło i zróbmy wszystko, ażeby ten świat był uśmiechnięty. Uśmiechajmy sie do siebie, wspierajmy się nawzajem i bądźmy razem ze sobą. Życzę Wam uśmiechu, radości – lanego poniedziałku takiego, żebyście go zapamiętali – i tego, żebyśmy cieszyli się wiosną i zrobili wszystko, żeby ten nasz świat nie był smutny, żeby ten świat się śmiał. Udanej zabawy i spokojnych radosnych wesołych Świąt w gronie rodzinnym.

 

Wicestarosta Paweł Kobielusz życzył mieszkańcom zdrowia, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, a prezydent Janusz Chwierut nadziei i wiary w lepszą przyszłość. Następnie zespół Broszkowianki zaprezentował ciepłe, wiosenne piosenki w ludowym klimacie.

 

Spotkanie z Tradycją było także okazją do rozstrzygnięcia świątecznych konkursów. Fundatorami nagród dla twórców najpiękniejszych stroików i palm wielkanocnych były m.in. Molo Resort Osiek oraz Park Rozrywki Energylandia. Z kolei wszystkie w konkursie na najsmaczniejszy pasztet wyróżniono wszystkie uczestniczące z w nim koła gospodyń. Gratulacje dla zwycięzców urozmaiciły występy utalentowanych wokalnie uczniów: Wojciecha Grubki i Leny Pieczonki.

 

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji przygotował tegoroczne Spotkania z Tradycją wraz z kołami gospodyń wiejskich działającymi w Babicach, Broszkowicach, Brzezince, Harmężach, Pławach i Starych Stawach. Przedstawicielki wszystkich tych organizacji otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

__________________________________

 

WYNIKI ŚWIĄTECZNYCH KONKURSÓW

 

 

Konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny:

 

I miejsce: Rodzina Godlewskich

II miejsce: Rodzina Sroków

III miejsce: Rodzina Gwoździów

Wyróżnienie: Rodzina Sarneckich

Wyróżnienie: Rodzina Kobosko

 

 

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną:

 

Kategoria indywidualna:

I miejsce: Antoni Gwóźdź

II miejsce: Tomasz Tyran

III miejsce: Franciszek Kalika

 

Kategoria grupowa:

I miejsce: Rodzina Pawełczyków

II miejsce: Rodzina Godlewskich

III miejsce: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Harmęże

Wyróżnienie: klasa II B ze Szkoły Podstawowej w Grojcu

Wyróżnienie: Przedszkole Smyk w Babicach

Wyróżnienie: Rodzina Goczałów

GALERIA