Święto Stroju Ludowego i Narodowego

Miłośnicy narodowej i ludowej tradycji spotkali się 3 maja w Grojcu na obchodach Święta Stroju. W programie imprezy organizatorzy zapowiedzieli wspólne śpiewanie, artystyczne występy i rozstrzygnięcie konkursów o patriotycznej tematyce. Nie zabrakło niespodzianek, które sprawiły, że do zabawy włączyli się tak mieszkańcy, jak i samorządowcy.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Miłosierdzia. Strażackie drużyny poprowadziły barwny orszak ze świątyni na plac przed remizą, gdzie biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Strażacy z grojeckiej OSP obchodzili tego dnia Dzień Strażaka w swojej siedzibie. Z kolei uczestnicy Święta Stroju w dostojnym rytmie poloneza przeszli przez park do głównej sali Domu Ludowego.

 

Oficjalnego otwarcia dokonały zastępca wójta Halina Musiał, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek oraz dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska. Bożena i Robert Grabowscy z Amatorskiego Ruchu Teatralnego przywitali zgromadzonych. Wśród nich byli m.in. radny Sławomir Domżał z małżonką i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, a także duchowni z grojeckiej parafii.

 

Prowadzący zaintonowali pieśń „Płynie Wisła, płynie”, którą organizatorzy Święta przyjęli jako jego hymn. Natomiast artystyczne występy otworzył zespół pieśni i tańca „PrzeCisza” działający od półtora roku pod opieką Jarosława Cieciaka. Dzieci i młodzież z Przeciszowa zaprezentowały poloneza i wiązankę ludowych i ułańskich piosenek, którą zakończyła „Szła dzieweczka” zaśpiewana wspólnie ze wszystkimi biesiadnikami.

 

Gdy tylko zakończyły się oficjalne obchody Dnia Strażaka organizowane równocześnie w remizie OSP, do zebranych na Święcie Stroju dołączyli Beata i Mirosław Smolarkowie. Wójt gminy Oświęcim, dziękując za zaproszenie, nawiązał do słów o związanej z wolnością odpowiedzialności, które padły w homilii podczas rozpoczynającego uroczystości nabożeństwa.

 

Kolejne punkty programu przeplatały pieśni, piosenki i przyśpiewki w wykonaniu zespołu Grojczanie. Uczestnicy zabawy przyłączali się do śpiewu, korzystając z przygotowanych w tym celu śpiewników. Salę wypełniły białe i czerwone baloniki, a kiedy zabrzmiał refren „Krakowiaczek jeden”, na pakiecie zawirowały pary tancerzy.

 

Specjalną atrakcją okazały się warsztaty sceniczne. Z wymagającą kompilacją dialogów z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zmierzyli się „kandydaci” do Amatorskiego Ruchu Teatralnego. Wśród nich obok społeczników znanych z aktywności w lokalnych organizacjach znaleźli się pełniący na co dzień zupełnie inne role samorządowcy.

 

Święto Stroju Ludowego i Narodowego połączono w tym roku z obchodami Narodowego Święta Konstytucji. Wzbogaciły je imprezy towarzyszące, zorganizowane w kwietniu pod hasłem „Będziem Polakami”. W Stawach Monowskich miały miejsce warsztaty popularyzujące wiedzę o historii. Z kolei w Grojcu dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie Monika Dudek wygłosiła wykład „Strój regionalny Krakowiaków Zachodnich”. Odbyły się także konkursy: fotograficzny „Ojczyzna w obiektywie” oraz literacki „Orlim piórem wiersz napisany”. Podczas obchodów Święta Stroju 3 maja nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom.

 

Biesiadę w Grojcu prowadziła Bożena Grabowska, pomysłodawczyni i inicjatorka Święta Stroju. Jego pierwsza odsłona miała miejsce pięć lat temu na Zaborzu. Od ubiegłorocznej edycji w Pławach, każda kolejna jest przygotowywana przez inne koło gospodyń. Finałowym punktem była więc znana z wesel zabawa z odcinaniem wstążek od bukietu, która wyłoniła organizatorki Święta w przyszłym roku. Panie ze Starych Stawów zapraszają na nie już dziś. Tym samym po raz pierwszy Święto Stroju przygotują gospodynie z miasta Oświęcim.

 

Święto Stroju Ludowego i Narodowego zostało zorganizowane przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Grojcu. 

 

 

Tagi

GALERIA