Święto Gminy

3 czerwca przed Domem Ludowym w Grojcu mieszkańcy i samorządowcy świętowali po ponad trzyletniej przerwie. Zabawę wypełniły głównie muzyczne atrakcje. Na scenie wystąpili amatorzy i zawodowcy w każdym wieku, prezentując rozmaite style, gatunki i konwencje.

Inauguracją Święta Gminy było wręczenie nagród laureatom Przeglądu Piosenki Dziecięcej "Nutka 2023". Gratulacje zwycięzcom złożyli wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i zastępca wójta Halina Musiał. Przesłuchania konkursowe odbyły się 26 maja w remizie OSP w Brzezince. Wyniki zostały ogłoszone cztery dni później. Można je przeczytać tutaj.

 

Koncert laureatów otworzył zespół Dzieci Świata z Poręby Wielkiej. Następnie wystąpili Hanna Kuśnierz i Jakub Walus, duet przedszkolaków z Grojca oraz Anna Wanat ze szkoły w Babicach. Wokalne talenty zaprezentowali kolejno Wojciech Grubka z Włosienicy, Zuzanna Pieczonka z Rajska, siostry Lena i Maja Kędrackie z Grojca oraz Lena Pieczonka z Rajska.

 

Prowadząca imprezę Weronika Sporysz z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przywitała wszystkich zgromadzonych i poprosiła o oficjalne otwarcie gospodarza Święta Gminy. Wójt Mirosław Smolarek podkreślił, że wydarzenie w Grojcu jest znakiem powrotu do normalności po przerwie spowodowanej pandemią, i wyraził przekonanie, iż będzie to kolejny dowód bogactwa gminy Oświęcim, które stanowią jej mieszkańcy.

 

Z kolei scenę wypełnili mieszkańcy Dworów Drugich – sołectwa które w okresie poprzedzającym czerwcowe Święto przechowywało symboliczny Klucz do Bram Gminy – z sołtysem Stanisławem Nowotarskim na czele. Radny Jarosław Krząkała przedstawił następnie najważniejsze wydarzenia i inwestycje w Dworach Drugich w ostatnich latach, a Dworzanki przypomniały ludowe melodie. Klucz został zaś przekazany na ręce radnego i zarazem sołtysa Pław, Krzysztofa Harmaty.

 

Pierwszą gwiazdą wieczoru był Krzysztof Respondek – aktor, piosenkarz i kabareciarz w jednej osobie. Jego show wypełniły dowcipy na znane i bliskie wszystkim tematy: małżeństwo, walka płci, wszechobecny internet i komórki, a także regionalne – śląskie i „gorolskie” – zwyczaje. Żarty przeplatały się z piosenkami, a kulminacyjnym momentem występu była estradowa figura, w której Respondek znalazł się na ramionach gospodyń z zespołu Dworzanki.

 

Wielka Orkiestra Młodych Muzyków przyzwyczaiła koncertową widownię do niespodzianek w swoim repertuarze. Tek też było podczas Święta Gminy. Zespół pod batutą Przemysława Drabczyka urozmaicił marsze i estradowe przeboje wiązanką niezapomnianych melodii grupy Skaldowie. Nie zabrakło również szlagierów z kultowych seriali, standardów epoki disco i składanki biesiadnych przebojów.

 

Ponadczasowe przeboje muzyki popularnej złożyły się na recital Groove Makers. Troje wokalistów rozbawiło i rozkołysało publiczność, przypominając znane wszystkim polskie i zagraniczne hity. Uczestnicy Święta Gminy usłyszeli utwory Whitney Houston, Kasi Kowalskiej, Stevie Wondera, Kayi, Eltona Johna, Natalii Kukulskiej, Michaela Jacksona, Andrzeja Piasecznego, Georga Michaela, Bajmu i wiele innych. Noc należała do spragnionych tańca, którzy mimo chłodu długo nie chcieli pozwolić, żeby Różowa Pantera Band zszedł ze sceny.

 

Podczas imprezy na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji: malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, balonowe zoo, mydlane bańki, popkorn, wata cukrowa, zabawki, słodycze i żelki. Obok prażonych i grillowanych przekąsek swoje wyroby zachwalali pszczelarze i sadownicy. W strefie edukacyjnej stanęły stoiska ekologiczne, wojskowe i strażackie.

 

Gospodarzowi Święta Gminy, wójtowi Mirosławowi Smolarkowi towarzyszyła małżonka Beata. Wśród gości byli przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał i pracownicy Urzędu Gminy, radni, sołtysi, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, reprezentanci ochotniczych straży pożarnych, służb mundurowych, ludowych klubów sportowych, stowarzyszeń, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz jednostek organizacyjnych gminy Oświęcim.

 

Sponsorem Święta Gminy była Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG”.

Tagi

GALERIA