Wianki 2023

Mieszkańcy i samorządowcy spotkali się w wieczór i noc świętojańską w Broszkowicach na imprezie zapisanej na stałe w gminnym kalendarzu. Puszczanie wianków jest okazją, żeby tradycja spotkała się ze współczesnością.

Tegoroczne „Wianki” rozpoczęły się występem nagrodzonej w Gminnym Przeglądzie Piosenki „Nutka” Anny Wanat. Zebranych przy remizie przywitał wójt Mirosław Smolarek, któremu w Broszkowicach towarzyszyła małżonka. Na „Wiankach” gościli również m.in. przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, sekretarz Robert Dziuba i Tadeusz Dziędziel z firmy OMAG, która regularnie wspiera kulturalne wydarzenia.

 

Następnie włodarz gminy Oświęcim, jego zastępca Halina Musiał oraz ekodoradca Żelisława Noworyta wręczyli dyplomy i nagrody laureatom konkursów plastycznych i literackich promujących ochronę środowiska i proekologiczne zachowania. Najmłodsi (osobno przedszkolaki i uczniowie klas I-III) brali udział w konkursie plastycznym „Chcę oddychać czystym powietrzem”. Zadaniem dla uczennic i uczniów klas IV-VI było napisanie „Listu do sąsiada”. Z kolei dla młodzieży z najstarszych roczników przygotowano konkurs na artykuł prasowy „Twoja decyzja ma znaczenie”. Pełną listę laureatów można przeczytać TUTAJ.

 

W konkursie na najpiękniejszy wianek rywalizowały koła gospodyń. Jury przyznało pierwsze miejsce paniom z Broszkowic, drugie grojczankom, a trzecie gospodyniom z Babic. Kolejnym punktem programu były sceniczne występy. Najpierw zaprezentował się zespół śpiewaczy Broszkowianki, a później zespół pieśni i tańca Modraszka. Tematem widowiska w jego wykonaniu były obrzędy Nocy Kupały.

 

Po przedstawieniu aktorzy i widzowie we wspólnym korowodzie udali się nad wodę, po której popłynęły przygotowane na ten wieczór wianki. Po ceremonii wszyscy zebrali się ponownie przy broszkowickiej remizie na koncercie zespołu Dzień Dobry. Znane piosenki Marka Grechuty, Maryli Rodowicz, czy Seweryna Krajewskiego rozruszały publiczność. Za występ muzykom podziękował wójt Mirosław Smolarek, a imprezę zakończyła taneczna zabawa w rytm najnowszych przebojów.

 

„Wianki 2023” przygotował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji ze wsparciem Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Broszkowic.

Tagi

GALERIA