Relacja ze Święta Gminy

Mieszkańcy i samorządowcy spotkali się na Święcie Gminy 15 i 16 czerwca w Brzezince. Spędzili dwa dni na zabawie przy muzyce w rodzinnej atmosferze, w gronie najbliższych i znajomych.

Pierwszy dzień Święta Gminy rozpoczęły występy laureatów gminnego etapu konkursu wokalnego „Diamenty Kruszywa” i XXVI Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Nutka 2024”. Przesłuchania odbyły się na początku czerwca w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej, a wyniki tych konkursów można sprawdzić tutaj.

 

Po występach młodych wokalistek i śpiewaków nastąpiło przekazanie Klucza do Bram Gminy. Ten symbol jedności rok temu trafił do Pław. Gospodynie z tego sołectwa w lekkiej, rymowanej i śpiewanej formie przedstawiły codzienne radości, ale i troski mieszkańców. Sołtys Krzysztof Harmata zwrócił Klucz, który z kolei został przekazany przez wójta Mirosława Smolarka do Stawów Grojeckich, na ręce reprezentującego mieszkańców tej miejscowości radnego Jacka Mydlarza.

 

Jubileuszowy koncert Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków rozpoczął się kilkadziesiąt minut później. Zespół pod batutą Przemysława Drabczyka przygotował niezwykły występ wraz z gwiazdą Święta Gminy, grupą Łzy. Dynamiczne, rockowe brzmienie wzbogacone partiami instrumentów dętych na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Fani Łez usłyszeli największe przeboje, m.in. „Narcyza”, „Oczy szeroko zamknięte” i Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka”.

 

O zmroku ze sceny popłynęły dźwięki skrzypiec, fletu i akordeonu – Brathanki dały żywiołowy, porywający słuchaczy koncert, w którym nie zabrakło największych hitów  gwiazdy polskiego folk-rocka: „Za wielkim morzem ty”, „Gdzie ten który powie mi”, czy „W kinie, w Lublinie”. Na finał zespół zaśpiewał wraz z publicznością swoją najbardziej znaną piosenkę, „Czerwone korale”. Za występ muzykom podziękował wójt Mirosław Smolarek. Taneczna zabawa w plenerze trwała niemal do świtu.

 

W niedzielę panie z Biblioteki Publicznej przygotowały moc piknikowych atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Wyjątkową propozycją była akcja „Książka za książkę”, czyli akcja wymiany lektur na bogato zaopatrzonym stoisku bookcrossingowym. Bezpieczne i przyjazne dla natury obchodzenie się z odpadami promowały przez całe popołudnie panie z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy.

 

Gwiazdą wieczoru była Grupa Mocarta, która wystąpiła w Brzezince ze Zbigniewem Zamachowskim. Koncert wzbogacony teatralno-filmowymi anegdotami publiczność nagradzała burzami braw i salwami śmiechu. Muzyczny kabaret przygotował dla swoich fanów najbardziej znane i popisowe skecze, a także – nawiązując do lokalnych spraw mieszkańców gminy Oświęcim – kilka niespodzianek.

 

Podczas weekendowej imprezy 15 i 16 czerwca gospodarzowi Święta Gminy, wójtowi Mirosławowi Smolarkowi towarzyszyła małżonka. Gośćmi sobotniej imprezy obok mieszkańców byli radni z przewodniczącym Rady Adamem Nowotarskim, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych z zastępcą wójta Haliną Musiał, sołtysi z sołtysem Brzezinki Andrzejem Ryszką i członkowie społecznych organizacji.

 

Organizatorem Święta Gminy był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Oświęcim. Głównymi sponsorami były Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG oraz Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa.

 

Zdjęcia: Marta Klisiak

 

Bogate fotoreportaże ze Święta Gminy:

 

- fotorelacja z soboty,

 

- fotorelacja z niedzieli.

Tagi

GALERIA