Aktywni seniorzy z gminy Oświęcim

W tym roku członkowie Klubu Seniora w Zaborzu ponownie biorą udział w Lokalnym Programie Grantowym Małopolska Lokalnie Powiatu Oświęcimskiego.

Klub uzyskał dotację grantową 6000 zł na realizację programu „Lato Aktywnych Seniorów”, w ramach którego odbyły się już dwie wycieczki, a na seniorów czekają jeszcze warsztaty w pracowni florystycznej „Pustelnia Chaber”.

W czerwcu uczestnicy LGD Małopolska Lokalnie wzięli udział w wycieczce do Będzina i Sosnowca. Rozpoczynając od najstarszej części Będzina, zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce. Warownia stała się miejscem wielu wydarzeń historycznych, o których opowiadał przewodnik Muzeum Zagłębia.

Po krótkim spacerze seniorzy przeszli do Pałacu Mieroszewskich - siedziby szlachty wzorowanej na pałacach francuskich, która zauroczyła ich pięknymi stylowymi wnętrzami z XVIII i XIX wieku, stałymi wystawami i pięknym parkiem. Następnie odwiedzili Egzotarium w Sosnowcu, gdzie podziwiali egzotyczne zwierzęta i rośliny.

W sierpniu seniorzy z Klubu Seniora Zaborze poznawali naszą Ziemię w Planetarium Śląskie w Chorzowie. Obejrzeli wyświetlany na kopule seans pt. ”Narodziny Ziemi”. Następnie na stałej ekspozycji „ Geofizyka”, zgłębiali powstawanie różnych zjawisk. Przeżyli symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyli jak powstają chmury, deszcze i burze. Poznali różne strefy klimatyczne w specjalnych komorach, a odważni odbyli lot na stację orbitalną, pełny niespodzianek.

Seniorzy składają podziękowania Fundacji Małopolska Lokalnie i Powiat Oświęcimski za umożliwienie realizacji projektu grantowego.