Wycieczka do Geosfery w Jaworznie

13.07.2022r. – Geosfera w Jaworznie), koszt wyjazdu 10 zł (w cenie kiełbaski). Zbiórka w dniu wyjazdu
w Brzezince o godz. 9:30, a w Stawach Monowskich o 10:00. Planowany powrót ok. 15 00 . Zapisy do 06.07.2022 r. w Świetlicy w Stawach Monowskich oraz w OKSiR Brzezinka.

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonu:

Stawy Monowskie:

• Urszula Hoła – 511 330 526 po godz. 16:00

OKSiR Brzezinka:

• 33 843 10 75 do godz. 15:00

Każdy uczestnik wycieczki zobowiązany jest do wypełnienia odpowiednich dokumentów, które są dostępne do pobrania tutaj lub do odbioru osobistego w świetlicy w Stawach Monowskich i w biurze OKSiR.

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie położony jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra. Obejmuje obszar zrewitalizowanego, nieczynnego kamieniołomu wapieni triasowych. Dzięki dawnej eksploatacji wapieni obecnie można zapoznać się z geologiczną przeszłością okolic Jaworzna. W ścianach i na dnie wyrobiska zapisana została historia triasowego morza sprzed około 230 milionów lat. Świadectwem jego obecności są m.in. wapienie krynoidowe i faliste, liczne skamieniałości fauny triasowej: szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb. W trakcie wykopalisk odnaleziono również fragmenty szkieletów gadów, spośród których najważniejszym i jednocześnie niezwykłym paleontologicznym odkryciem jest notozaur – drapieżny gad zaliczany do prymitywnych płetwojaszczurów. Ciekawostką geologiczną tego obszaru są nie tylko skamieniałości, ale także różne struktury geologiczne – specyficzne układy warstw skalnych świadczące o dynamicznych procesach kształtujących powierzchnię ziemi i zachodzących tu w przeszłości (np. wstrząsach sejsmicznych), a także o transgresji morza triasowego. Zapis działalności potężnych tropikalnych huraganów stanowi odsłonięcie fragmentu pofalowanego dna morskiego, w postaci tzw. megariplemarków, będących efektem falowania morskiego, typowego dla schyłkowej fazy sztormu.

źródło: https://slaskie.travel/poi/508313/osrodek-edukacji-ekologiczno-geologicznej-geosfera-i-kamieniolom-sodowa-gora-w-j